معماری
سرخط خبرها
خانه >>> روانشناسی یادگیری >>> نقش احساس در یادگیری
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

نقش احساس در یادگیری

نقش احساس در یادگیری

معمولاً احساسات را به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌کنند: یک دسته احساسات خوب مانند امیدواری، خوشحالی، نشاط و شادابی … و یک دسته احساسات بد مانند ناراحتی، اضطراب، نگرانی، ناامیدی و …

همان‌گونه که می‌دانید فرایند شرطی شدن ذهنی یعنی پیوند دو حالت در یک زمان در ذهن، به عبارت دیگر زمانی که شما یک حالت مشخصی را در خود به وجود می‌آورید حالت بعدی نیز که با آن شرطی‌شده فعال خواهد شد. این فرایند نیز ناخوداگاه است و یکی از خصوصیات رفتاری انسان‌هاست.

زمانی که مفهوم یا موضوعی را برای اولین بار تجربه می‌کنید و در طول تجربه کردن خود نیز احساس خوبی دارید، مسلماً با تکرار آن تجربه یا حتی یادآوری آن تجربه، احساس خوب به سراغ شما می‌آید.

ذهن انسان از به‌یادآوری موضوعی که همراه با احساس خوب است لذت می‌برد و تمام این خاطرات را به طور ناخواسته و با کوچک‌ترین تلاش و انرژی مرور خواهد کرد. حالا زمان آن رسیده که از مطالبی که بیان شد به نتیجه برسیم و آن این است که چگونه از نقش مهم احساس در یادگیری به نفع خودمان استفاده کنیم. زمانی که می‌خواهید مطلب جدیدی را یاد بگیرید سعی کنید در خود علاقه‌مندی ایجاد کنید. به خود تلقین کنید که این مطالب مفید و پرکاربرد هستند و احساس مثبت و نشاط داشته باشید. این امر باعث می‌شود مطالبی را که یاد می‌گیرید با صرف انرژی کم‌تر و راحتی بیش‌تر در ذهن شما جا بگیرد. تمرکز شما در حین مطالعه افزایش یافته و زمانی که می‌خواهید در ذهنتان این مطالب را مرور کنید به دلیل این‌که این مطالب با احساس خوب شما شرطی شده‌اند به طور ناخودآگاه احساسی از نشاط وجود شما را دربر خواهد گرفت. این امر باعث می‌شود مطالب را ناخواسته چندین بار در ذهن خود مرور کنید و در نتیجه این مطالب در ذهن شما مستقر شده و تسلط شما نیز افزایش خواهد یافت.

حتما بخوانید:  تقویت نظارت در مدارس و (سیستم) خود ارزیابی
کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس