معماری
سرخط خبرها
خانه >>> روانشناسی یادگیری >>> عوامل عدم تمرکز را بشناسید
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

عوامل عدم تمرکز را بشناسید

عوامل عدم تمرکز را بشناسید

برخي مواقع دانش‌آموزان کنکوري هنگامي که شروع به مطالعه مي‌کنند، بعد از مدتي کوتاه درس را رها مي‌کنند و به کار ديگري مشغول مي‌شوند و همين روند را ممکن است چند بار در طول روز تکرار کنند. در اين حالت اصطلاحاً گفته مي‌شود دانش‌آموز تمرکز ندارد و نمي‌تواند درس را به طور کامل مطالعه کند؛ اما علل و ريشه‌ي عدم تمرکز چيست؟

1- دانش‌آموز به فکر مطالعه نيست و از سر اجبار والدين درس مي‌خواند. در اين حالت هدف کلي و بلندمدت براي دانش‌آموز مشخص نيست؛ يعني نمي‌داند که مي‌خواهد در کنکور نتيجه‌ي خوبي کسب کند يا خير و براي چه رشته‌‌اي تلاش مي‌کند.

2- دانش‌آموز، مشتاق درس خواندن است اما هدف کوتاه‌مدت او مشخص نيست؛ يعني نمي‌داند از خواندن درس مورد نظر چه هدفي دارد. در اين حالت دانش‌آموز بايد ببيند مثلاً اکنون که مي‌خواهد شيمي بخواند، بعد از دو ساعت مطالعه چه تغييري در دانش او در درس شيمي ايجاد مي‌شود.

3- دانش‌آموز وسواس ذهني دارد و اگر ميزش شلوغ باشد يا فضاي اتاقش به هم ريخته باشد نمي‌تواند خوب تمرکز کند. در اين مورد دانش‌آموز اگر از نظر ذهني به شلوغي و ريخت و پاش حساس است بايد براي خلوت کردن و مرتب کردن اتاق خود تلاش کند.

4- اتفاق‌ها و رويدادها و حاشيه‌هاي اضافي در زندگي شخصي هر دانش‌آموز ممکن است باعث عدم تمرکز شود. دانش‌آموز بايد تمام کارها و رويدادهايي که در زندگي‌اش وجود دارد به سه دسته‌ي ضروري، متوسط و بيهوده يا اضافي تقسيم کند و براي اين سه دسته به ترتيب روند اجرا، تعديل و حذف را پيش بگيرد. مثلاً مطالعه‌ي تست و کلاس کنکور و هر چيز مثبتي را که مستقيم به کنکور ربط دارد ادامه دهد، کارهايي مانند خريد، رفتن به بيرون و تماشاي تلويزيون را تعديل يا کاهش دهد و کارهايي مانند رفتن باشگاه يا کلاس موسيقي را حذف کند.

حتما بخوانید:  مدیر زمان خود باشید

5- ممکن است يک‌سري افکار منفي که در رابطه با کنکور است به طور پيوسته ذهن دانش‌آموز را مشغول کند. به همين دليل هر وقت پاي درس مي‌نشيند ياد آن افکار مي‌افتد. همه‌ي افکار منفي در مورد کنکور  منتهي به شکست در کنکور مي‌شوند و براي شکست نخوردن در کنکور اجراي روش‌هاي صحيح مطالعه کافي است و لازمه‌ي اجراي اين روش‌ها تمرکز است. پس خود تمرکز و تداوم در مطالعه، افکار منفي را دور مي‌کند.

6- برخي از دانش‌آموزان بسيار عجول هستند و دوست دارند که در يک چشم بر هم زدن تمام درس‌ها را بخوانند و فرداي آن کنکور بدهند. دانش‌آموز بايد هميشه به ياد داشته باشد که کنکور يک پروسه‌ي طولاني‌مدت است و کسب نتيجه در آن از به هم چسبيدن همين ساعت مطالعه‌هاي خرد و کوچک به دست مي‌آيد. هميشه اين روند را به ياد داشته باشيد: مجموع 2 ساعت‌ها ← مجموع يک روز ← مجموع دو هفته براي آزمون ← مجموع مطالعات براي کنکور.

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس