معماری
سرخط خبرها
خانه >>> روانشناسی یادگیری >>> راهکارهایی برای تقویت تمرکز
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

راهکارهایی برای تقویت تمرکز

راهکارهایی برای تقویت تمرکز

امروزه با وجود مشغله‌هاي فکري فراواني که باعث حواس‌پرتي افراد مي‌شود، تمرکز سخت‌تر شده است. اصولاً ذهن و فکر انسان‌ها به گونه‌اي طراحي شده است که هرج و مرج را نمي‌پذيرد. از طرفي اگرچه تقويت تمرکز امري دشوار است اما غيرممکن نيست؛ بنابراين داشتن پشتکار در بهبود قدرت تمرکز مهم و ضروري است. در اين مطلب از «هلث نيوز» به چند راه‌حل براي بهبود قدرت تمرکز، اشاره شده است.

محيط خود را انتخاب کنيد: محيط، نقش مهمي در بهبود تمرکز دارد. محيط‌هاي راحت و دلچسب براي تمرکز کامل مناسب است. هرچه زمينه‌هاي حواس‌پرتي کم‌تر باشد کار کردن با تمرکز، راحت‌تر است.

کنترل افکار: بعضي معتقدند کليد تمرکز اين است که ذهن خود را با فکرهاي سطحي مشغول نکنيد. هنگامي که فکرهاي نامربوط به ذهن خطور مي‌کند به آن‌ها بي‌توجهي کنيد و روي کاري که مي‌خواهيد انجام دهيد تمرکز کنيد.

برنامه‌ي زمان‌بندي‌شده: براي کارهايي که بايد انجام دهيد، برنامه‌ريزي کنيد. براي انجام کارها اولويت‌بندي داشته باشيد و زمان انجام کارهاي جدي و تفريحات را مشخص کنيد.

هرگز منفي نباشيد: هرگز نگوييد قادر به تمرکز نيستيد؛ زيرا در اين شرايط تمرکز کردن سخت‌تر مي‌شود. هرازگاهي که نياز به تمرکز کردن پيدا کرديد، چندين بار با خود تکرار کنيد که مي‌توانيد تمرکز کنيد تا به آساني اين توانايي را به دست آوريد.

از انجام چند کار با هم بپرهيزيد: انجام دادن چند کار با هم باعث مي‌شود نتوانيد روي تمام کارها به طور کامل تمرکز کنيد؛ بنابراين روي يک کار تمرکز کنيد و پس از اتمام آن به کار بعدي بپردازيد.

حتما بخوانید:  راهکارهای ساده برای مدیریت ذهن

صداهاي مزاحم را حذف کنيد: حذف صداهاي مزاحم نقش مهمي در انجام درست کارها دارد؛ زيرا سر و صدا مانع تمرکز مي‌‌شود.

توان خود را مشخص کنيد: هر فرد توان مشخصي دارد و زماني از روز مي‌تواند کارهاي دشوار را به بهترين نحو انجام دهد؛ بنابراين زمان مناسب براي انجام کار را مشخص کنيد.

کارها را تقسيم‌بندي کنيد: کارهايي که آغاز و پايان ندارد، تمرکز فرد را از بين مي‌برد. اگر مشغول کار يا پروژه‌ي بزرگي هستيد بهتر است زمان و روشي براي شروع و به اتمام رساندن آن تعيين کنيد.

زماني را براي اتمام کار خود تعيين کنيد: براي تقويت تمرکز، زماني را براي اتمام کار در نظر بگيريد. اين کار باعث مي‌شود تا کارهاي غير ضروري را فراموش کنيد و از ساعت کاري خود بهترين استفاده را بکنيد.

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس