معماری
سرخط خبرها
خانه >>> روانشناسی یادگیری >>> هوش خود را افزایش دهید
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

هوش خود را افزایش دهید

هوش خود را افزایش دهید

آيا هوش استعداد، قوۀ ابتکار، دانايي، قدرت يادگيري،حافظۀ‌ قوي براي از بر کردن شمارۀ تلفن و يا شعر ، تواناييِ حل مشکلات و… يک فرد است؟

ويکي پديا هوش را اين گونه تعريف کرده است؛ هوش توانايي ذهني است و قابليت‌هاي متنوعي همچون استدلال، برنامه‌ريزي، حل مسئله، تفکر انتزاعي، استفاده از زبان، و يادگيري را در بر مي‌گيرد. نظريه‌هاي هوش در طول تاريخ تغيير کرده‌اند.

بينه و سيمون در سال 1905، مفهوم هوش اين گونه تعريف کرده اند؛ در مفهوم هوش استعداد فکري بنيادين وجود دارد. استعداد فکري و توان داوري را مي‏توان يک حس خوب، عملي، قريحه‏ واستعداد فکريِ فرد براي تطبيق با محيط ناميد. بنابراين، خوب داوري‏کردن، خوب درک‏کردن و خوب استدلال‏کردن از فعاليت هاي اساسي هوش‏ هستند.

به طور کلي در زمينه هوش دو نظر اساسي وجود دارد: نظريه هوش کلي و نظريه چند عاملي.
نظريه هوش کلي مي گويد؛ توانايي هاي ذهني انسان داراي يک عامل مشترک است که اسپيرمن آن را عامل g جي، حرف اول (general) معرفي مي‌‏کند.

و نظريه چند عاملي مي گويد؛ چند عامل مجزا يا مهارت هايي اساسي وجود دارد. هر فعاليتي با يک يا چند عامل از آنها درگير است. ترستون بر اين باور است که هوش از شش عامل تشکيل يافته است که شامل:

عامل عددي: مهارت انجام عمليات رياضي با صحّت و سرعت. عامل کلامي: مهارت انجام آزمونهاي درک کلامي. عامل فضايي: مهارت به‏کارگيري اشيا در فضاي تخيل. عامل رواني کلمات: مهارت به‏کارگيريِ سريع کلمات. عامل استدلال: مهارت کشف قوانين تفکر قياسي و استقرايي. عامل‏ حافظه: مهارتِ‏ يادسپاري ‏و يادآوريِ سريع…

حال با توجه به توضيحات بالا اگر مي خواهيد سطح هوش خود را افزايش دهيد، روش هاي پيشنهادي ما را امتحان کنيد. با استفاده از اين روش ها که به نوع بازي هم مي توان به آنها اطلاق کرد، شما مي توانيد سرعت انتقال ذهن خود را سريع تر، پيام را واضح تر، در عمل خلاق تر، در يادگيري پيشرو تر و… باشيد.

حتما بخوانید:  چگونه مطالب درسی را فراموش نکنیم؟

انجام تمرين هاي ذهني به صورت مداوم ذهن شما را پويا و فعال تر مي سازد.

نتيجه بدست آمده از تحقيقات و مطالعات، محققان انگليسي حاکي از آن است؛ افرادي که فعاليتهاي ذهني انجام مي دهند63 درصد کمتر از افرادي که به ندرت فعاليت هاي فکري انجام مي دهند، درمعرض ابتلا به زوال عقل يا آلزايمر قرار دارند.

اين مطالعات که در دانشگاه ميشيگان انجام شده است، نشان داد؛ بزرگسالاني که بازي هاي فکري را به صورت روزانه به مدت چند هفته انجام مي دهند به طور چشمگيري هوششان افزايش مي يابد.

روش هاي زيربراي همين منظور طراحي شده اند. اين روش ها جهت بالابردن قوه ادراک و هوش افراد است که توسط سنتيا گرين استاد گروه روانپزشکي و بنيان گذار برنامه هاي بهبودي و ارتقاء هوش طراحي شده است.

انجام دادن روش هاي زير، همراه با خوردن رعايت رژيم غذايي مناسب و ورزش مناسب، مي تواند قدرت ذهني و فکري شما را تا 78 درصد بالا ببرد. امتحان کنيد.

بازي با کلمات

کلماتي چند سيلابي را انتخاب کنيد و سعي کنيد با برعکس کردن حروف، شبيه سازي خوش آهنگ کردن کلمات آنها را در ذهن خود جاي دهيد. کلماتي که با تلفظ آنها مشکل داريد، براي تمرين شروع خوبي هستند. اين يک روش موفق در يادگيري و تقويت هوش شما براي حفظ کلمات سخت است.

رويا و تخيل

براي خود تخيل و روياي زيبايي را با تمام جرئيات و تمام رنگي بوجود بياوريد. اين تخيل بايد به گونه اي باشد که به نظر واقعي و بسيار دقيق و ظريف بياييد. هر زمان که تنها شديد و يا وقت داشتيد،  وارد اين تخيل شده و آن را بازسازي، کاملاتر و جزئيات آن را رنگ کنيد.

حتما بخوانید:  چگونه اشتباه نکنیم-ریاضیات پنهان در زندگی روزمره

رنگ ها

توانايي خود را به چالش بکشيد تا تمرکز پيدا کنيد. رنگها را با صداي بلند بخوانيد و بنويسيد. اين روش را تکرار کنيد.

هفت کلمه

قوه تخيل خود را با اين امتحان شفاهي محک بزنيد. يک داستان کوتاه بنويسيد. داستاني که فقط از 7 کلمه تشکيل شده باشد. تنها 7 کلمه. شروع کنيد.

تجزيه و تحليل يک رابطه يا اطلاعات

تجزيه و تحليل کردن يک رابطه و اطلاعات بدست آمده، ذهن شما  را فعال و پويا مي سازد. يک ورق و خودکار برداريد و يک رابطه و مسائل مربوط به آن را به جزئيات بنويسيد و در باره هر کدام نظر و روياي خود را نير بنوسيد. خواهيد ديد که بدين ترتيب، قادر به تغيير و حل بسياري از مسائل خواهيد بود.

تغيير جهت به مخالف

کارهاي روزمره خود را با دست مخالف انجام دهيد. يعني اگر راست دست هستيد، از دست چپ خود استفاده کنيد و بالعکس… اين روش باعث مي شود که بين سلول هاي مغز شما اتصال ايجاد شود. اگر راست دست هستيد، از دست چپ خود براي کارهاي روزمره مثل مسواک زدن، شانه کردن مو و خوردن استفاده کنيد. حتي سعي کنيد با دست چپتان بنويسيد. با ادامه و تداوم در اين کار اتصال بين سلول هاي مغز را بوجود بياوريد.

 نشانه ها

به نشانه ها توجه کنيد. اين روش به شما کمک مي کند تا مهارت جستجوي تصويري خود را تقويت کنيد. جدولي از نشانه هاي مختلف تهيه کنيد. براي هر کدام از اين نشانه ها 30 ثانيه وقت بگذاريد، توجه کنيد، نشانه هايي که در بالاي جدول آمده است، هرکدام چند بار در جدول تکرار شده اند.

عکس را در حافظه ثبت کنيد

با اين تمرين، حافظه تصويري خود را تقويت کنيد. يک عکس انتخاب کنيد و به مدت 1 دقيقه به آن نگاه کنيد. سپس عکس را پشت رو کرده و سعي کنيد هرآنچه در عکس ديده ايد را به خاطر آورديد. موارد يادآوري خود را يادداشت کنيد.

حتما بخوانید:  چگونه تمرکز خود را درکلاس درس افزایش دهید؟

چند بار اين تمرين را انجام دهيد. ولي، قبل از شروع تمرين، يک نفس عميق بکشيد و بعد به عکس با دقت خيره شويد. بعد از چند بار تمرين، متوجه خواهيد شد که هر بار، از دفعه قبل موارد بيشتري را به خاطر سپرده ايد.

يادداشت برداري

يادداشت برداري را به يک عادت هميشگي تبديل کنيد. زماني که اطلاعات مهمي مي شنويد يا بدست مي آوريد از آنها يادداشت برداريد.

به عنوان مثال، هنگام مراجعه به يک پزشک، وکيل يا هر موقعيتي که ممکن است، باعث استرس وعصبانيت شما شود در نتيجه اطلاعات مهم در اين ميان از ذهن و حافظه شما پاک شود.

يادداشت برداري دراين شرايط، کار بسيار مهمي است. هميشه چند برگه سفيد و يک خودکار همراه خود داشته باشيد. همچنين در زمان برگزاري، سمينارها، جلسه ها و… يادداشت برداري فراموش نشود. نکات مهم سمينار يا جلسه را حتما ياداشت کنيد.

شمارش معکوس

يک تمرين خوب که به ذهن شما کمک مي کند. فعال و پوياتر شود. توجه کنيد؛
از عدد 200 شروع به شمارش معکوس کنيد و از هر شماره 5 عدد کم کنيد به عبارت ديگر با اختلاف 5 عدد شمارش معکوس کنيد.

بعد ازعدد 150 شروع به شمارش معکوس کنيد. اين بار با اختلاف 7 شماره، شمارش کنيد. يعني از هر عدد، 7 شماره کم کنيد و بعد شمارش معکوس کنيد.

آخرين مرحله عدد 100 است که با اختلاف 3 شماره، شروع به شمارش معکوس کنيد. يعني از هر عدد، 3 شماره کم کنيد وبعد شمارش معکوس کنيد.

امتحان کنيد تا نتيجه را آشکارا حس کنيد.

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس