معماری
سرخط خبرها
خانه >>> مشاوره رایگان کنکور >>> چند نکته درباره‌ی مرور کردن
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

چند نکته درباره‌ی مرور کردن

چند نکته درباره‌ی مرور کردن

چند نکته درباره‌ی مرور کردن

آیا تا کنون به این مطلب توجه کرده‌اید: چه عاملی می‌تواند موجب تبدیل مطالب مطالعه‌شده به مطالب  تثبیت‌شده در  خانه‌های حافظه شود؟ تثبیت هر نوع اطلاعاتی در ذهن نیازمند تکرار و قرار گرفتن در خانه‌های بلندمدت حافظه است. یکی از عوامل مهم تکرار برای ذخیره‌سازی اطلاعات مرور کردن مطالب است.

1. هدف از مرور کردن را دریابید. مرور کردن ممکن است به منظور بازآموزی یا بازیابی کردن مطالب یا سازمان‌دهی مجدد آموخته‌های قبلی یا فعال کردن ذهن برای افزایش سرعت انتقال ذهنی باشد.

 2. مرور نوعی فعالیت مطالعاتی است. سعی کنید این مرور را فعالانه انجام دهید؛ یعنی هنگام مرور کردن باید به طرح سؤال و پاسخ‌گویی به آن، سازمان‌دهی مجدد آموخته‌ها، اشکال‌یابی، رفع اشکال و… بپردازید.

3. مرور کردن فقط به زمان امتحان اختصاص ندارد، بلکه برای تثبیت آموخته‌ها در زمان‌های مختلف باید مورد استفاده قرار گیرد.

4. هنگام مرور کردن متن کتاب به مواردی که زیر آن خط کشیده‌اید، کلماتی که به صورت رنگی نوشته شده‌اند، به مطالب داخل کادر‌های ویژه، پررنگ‌نویسی‌ها و مطالب مشابه توجه کنید.

5. یکی از انواع مرور، مرور آزمون‌هاست. سؤالات آزمون‌های قبلی، آزمون‌های سال‌های قبل یکی از بهترین روش‌های مرور برای ایام قبل از امتحان است.

6 . زمان مناسب برای مرور، یک نیاز و البته یک هنر است. اغلب افراد از وقت‌های مرده‌ی خود برای برای مرور کردن استفاده می‌کنند؛ در حالی که باید بهترین وقت را برای مرور کردن در نظر بگیرید، نه اوقاتی که خسته هستید یا  مقابل تلویزیون نشسته‌اید.

۷ . این فکر را از ذهنتان دور کنید که مرور یعنی خواندن حجم ثابتی از مطالب در زمان اندک و با سرعت بیش‌تر. این همان تندخوانی است نه مرور کردن.

حتما بخوانید:  هنگام ثبت نام در آزمون برنامه‌ای به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

8. مرور محتوایی آشناترین نوع مرور است؛ کاری که شاید تا کنون بارها و بارها آن را انجام داده‌اید. در مرور محتوایی هدف اصلی بازآموزی و بازیادآوری آموخته‌های قبلی و حصول اطمینان از یادگیری است.

9. مرور عادت‌ها یکی دیگر از انواع مرور کردن است. عادت‌های بازدارنده و پیش‌برنده را شناسایی کنید. عادت‌های مضر بازدارنده را از بین ببرید و عادت‌های مفید پیش‌برنده را تقویت کنید.

10. برای مرور کردن سیر مطالعاتی خاصی را دنبال کنید. ابتدا با تعریف‌ها و مفاهیم آغاز کنید؛ سپس با مثال‌ها ادامه دهید و آن‌گاه به تمرین‌ها بپردازید.

11. در برنامه‌ریزی درسی، زمانی را برای مرور درس‌های‌تان در نظر بگیرید و زمان‌بندی خاصی هم برای مرورهای‌تان داشته باشید.

12. تکالیف را با دقت و آگاهی انجام دهید. انجام تکالیف به منزله‌ی اولین گام در مرور کردن آموخته‌های‌تان در مدرسه است.

13. مرور برنامه‌ریزی‌های‌تان را فراموش نکنید. شاید نیاز به تغییر و اصلاح داشته باشد.

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس