معماری
سرخط خبرها
خانه >>> مشاوره رایگان کنکور >>> چگونه به نتیجه‌ی دلخواهمان برسیم؟
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

چگونه به نتیجه‌ی دلخواهمان برسیم؟

چگونه به نتیجه‌ی دلخواهمان برسیم؟

بسیاری از دانش‌آموزان برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب در کنکور تلاش می‌کنند اما آیا همه‌­ی آن‌ها موفق می­شوند؟

همین حالا کاغذ و قلم بردارید و به دو سؤال زیر پاسخ دهید:

1- چه چیزی؟ (چه رشته‌ای و چه دانشگاهی؟)

2- چرا؟ (چرا این رشته و دانشگاه را انتخاب می‌کنید؟)

به دو سؤال «چه چیزی؟ و چرا؟» پاسخ دهید و این برگه را به اتاق خود بچسبانید و هر روز به آن نگاه کنید. این دو سؤال از مهم‌ترین سؤالاتی است که هدف شما را برای ادامه‌ی راه تعیین می‌کند.

سؤال دیگر این است: چگونه می­توان به نتیجه‌ی مطلوب و دلخواه در کنکور رسید؟

پاسخ خود را با مثال بستن بند کفش بیان می‌کنم. همه‌ی ما در ابتدای کودکی نمی‌دانستیم که بستن بند کفش وجود دارد (ناآگاهی) و در مرحله‌ی بعد متوجه شدیم که کاری به اسم بستن بند کفش وجود دارد (آگاهی)؛ اما باز هم نمی‌توانستیم بند کفشمان را ببندیم. در مرحله‌ی سوم خودمان با آگاهی توانستیم بند کفشمان را ببندیم (آگاهی و توانایی) و در مرحله‌ی چهارم به جایی می‌رسیم که بند کفشمان را می‌بندیم بدون این‌که به بستن آن فکر کنیم و حتی در حال صحبت کردن با موبایل یا کاری دیگر آن را انجام می‌دهیم (ناآگاهی و شایستگی).

برای موفقیت در درس خواندن و رسیدن به هدف مراحلی وجود دارد که عبارت‌اند از:

مرحله‌ی اول (ناآگاهی): مرحله‌ای است که نمی‌دانید چه چیزهایی را نمی‌دانید. کانون با برگزاری جلسات مختلف به دانش‌آموزان برای رسیدن به هدف و نتیجه‌ی مطلوب آگاهی می‌دهد. دانش‌آموزان در این مرحله در مورد برنامه‌ی راهبردی، دفتر برنامه‌ریزی، کتاب خودآموز،ی سایت کانون، صفحه‌ی شخصی دانش‌آموز و اولیا، ابزارها‌ی آموزشی، کتاب‌های کانون و… شناخت و آگاهی لازم را کسب خواهند کرد.

حتما بخوانید:  موفقیت در کنکور با تلاش هوشمندانه

مرحله‌ی دوم (آگاهی): در این مرحله می­دانید اما در عمل نمی‌توانید دانسته‌های‌تان را به کار ببندید. کانون به شما یاد می‌دهد چگونه از ابزارها استفاده کنید، برنامه‌ریزی داشته باشید و روش‌های مختلف را امتحان کنید و درنهایت به این باور خواهید رسید که می‌‌توانید آن‌چه را در ذهنتان می‌پروانید مدیریت کنید.

مرحله‌ی سوم (آگاهی و توانایی): در این مرحله همه‌ی روش‌ها را امتحان کرده‌اید. به روش‌ها فکر می‌کنید و آن‌ها را در جلسه‌ی آزمون و پس از آزمون امتحان می‌کنید تا روش خود را کشف کنید؛ روشی که برای شما منحصربه فرد است. در این مرحله می‌توانید بین هدف و برنامه‌ریزی­تان تعادل برقرار ­کنید. به عبارت دیگر به فراشناخت (مدیریت تفکر) می‌رسید.

مرحله‌ی چهارم (ناآگاهی و شایستگی): تسلط کامل بر تفکر و رسیدن به مرحله‌ای که می‌توانید به‌راحتی خودتان را برای هدفی که دارید آماده ببینید. دانش‌آموزان به جایی می‌رسند که با خود می‌گویند «من آماده‌ام.» روش‌ها را می‌شناسید و به‌خوبی اجرا می‌کنید. به عبارت دیگر حتی بدون این‌که به روش‌ها فکر کنید آن‌ها را اجرا می‌کنید.

برای طی این مراحل و رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه در کنکور باید نقشه‌ی راه مطمئنی داشته باشید. این نقشه‌ی راه را کانون در اختیار شما قرار می­دهد. شما در کانون یاد می‌گیرید هدف‌گذاری کنید و متناسب با آن به آگاهی‌های لازم برای برنامه‌ریزی کردن، تکرار و تمرین و تست زدن و آرامش داشتن هنگام مطالعه دست ­یابید.

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس