معماری
سرخط خبرها
خانه >>> مشاوره رایگان کنکور >>> تثبیت به روش بازیابی
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

تثبیت به روش بازیابی

تثبیت به روش بازیابی

تثبیت به روش بازیابی

  1. اکثر دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری کم و بیش کلمه ی بازیابی را شنیده اند .ما قصد داریم در این مطلب کوتاه به چرایی مطالعه با روش بازیابی پاسخ  دهیم.

  2. بسیاری از دانش آموزان پس از مطالعه یک درس پس از گذشت چند روز سعی در مرور درس به منظور تثبیت موارد مطالعه شده در ذهن خود دارند.

  3. از شیوه های رایج میان دانش آموزان برای این مرور میتوان به باز خوانی و بازیابی اشاره کرد.

  4. بازیابی یک روش مطالعاتی است که ذهن را به چالش می کشد و در مقابل بازخوانی قرار می گیرد.در یک کلام بازیابی یعنی جست‌وجو در حافظه‌ی فعال.یعنی آنچه را که ذهن قبلا فرا گرفته است،از حافظه ی خود فرا بخوانیم.

  5. دربازخوانی دانش آموز عین مطالبی را که قبلا مطالعه کرده است می بیند و این امر باعث می شود که این قدرت تشخیص را از دست بدهد که آیا با عدم مطالعه دوباره مطلب می توانسته به سوالات و مسائل پیرامون درس پاسخ بدهد یا نه.

  6. اما در بازیابی ابتدا سعی میشود که بر اساس آموخته های قبلی  به مسائل پاسخ داده شود.ذهن به چالش کشیده می شود ودانش آموز به این شناخت می رسد که در کدام بخش ها نیاز به مطالعه دوباره ندارد و در کدام بخش ها نیاز به تکرار و تمرین بیشتر وجود دارد.با توجه به این شناخت ، در وقت مطالعه صرفه جویی شده و بازدهی مطالعه بالاتر می رود چون روی مباحث ضروری سرمایه گذاری شده است .

  7. یک بازیابی مناسب باعث می شود ذهن درگیر تکرار زاید نشود و مطالب مورد نیاز به صورت طبقه بندی شده در حافظه ی بلند مدت قرار گیرد.

حتما بخوانید:  موفقیت در کنکور با تلاش هوشمندانه
کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس