معماری
سرخط خبرها
خانه >>> مشاوره رایگان کنکور >>> درس خواندن در تابستان
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

درس خواندن در تابستان

درس خواندن در تابستان

درس خواندن در تابستان

بعضی از دانش‌آموزان تابستان را فرصتی برای استراحت می‌دانند و عقیده دارند با استفاده از تفریحاتی که مختص تابستان است مثل شنا، مسافرت، شرکت در کلاس‌های ورزشی و… خستگی یک سال درس خواندن را از تن به در کنند و آماده‌ی سال تحصیلی جدید شوند؛ ولی برخلاف این عده بسیاری از دانش‌آموزان تابستان را فرصت خوبی می‌دانند تا علاوه بر مرور درس‌های سال گذشته، نگاهی هم به درس‌های سال آینده داشته باشند.

اگر ما دانش‌آموزی بودیم که تابستان یا تابستان‌های قبل تجربه‌ی مطالعه داشتیم به‌راحتی می‌توانیم در این تابستان هم درس بخوانیم ولی دانش‌آموزی که برای اولین بار می‌خواهد در تابستون شروع به درس خواندن کند دچار نوعی ابهام و تضاد می‌شود و یک نیروی بازدارنده در وجودش به او می‌گوید: «سال تحصیلی از اول مهر شروع می‌شود».

در این موقعیت به نیروی بازدارنده توجه نکنید و برای تابستان برنامه‌ریزی کنید.

برنامه‌ریزی نقش مؤثری در موفقیت دارد؛ اما فراموش نکنید که فقط برنامه‌ریزی کردن، موفقیت نیست. برنامه‌ریزی، بسترهای موفقیت را برا‌ی‌تان فراهم می‌کند. برای موفق شدن باید برنامه را اجرا کرد. اجرا کردن برنامه هم یعنی درس خواندن. بعضی از دانش‌آموزان ممکن است در تابستان خیلی به فکر بروند و درس خواندن در تابستان جزء برنامه‌های اصلی آن‌ها باشد ولی ۹۰ درصد وقت خود را برای برنامه‌ریزی و ۱۰ درصد را برای اجرا اختصاص می‌دهند.

تصمیم جدی برای درس خواندن در تابستان بگیرید و طبق یک برنامه‌ریزی حساب‌شده و دقیق پیش بروید.

در تابستان چه درس‌هایی را بخوانیم؟

مشاوران و صاحب‌نظران معمولاً پیشنهاد می‌کنند علاوه بر مرور درس‌های سال قبل و رفع نقاط ضعف احتمالی در آن‌ها سری هم به درس‌های مهم رشته‌ی خود در سال آینده بزنید. خواندن درس جدید، انگیزه‌ی بیش‌تری در شما به وجود می‌آورد.

حتما بخوانید:  روان‌شناسی ترتیب سؤالات

این نکته را هم فراموش نکنید که قرار نیست مثلاً همه‌ی فصل‌های یک درس از سال آینده را پیش‌خوانی کنید. مطالعه‌ی 40 تا 50 درصد کتاب یا سرفصل‌های نیم‌سال اول سال تحصیلی آینده کفایت می‌کند. به قول قدیمی‌ها سنگ بزرگ نشانه‌ی نزدن است؛ پس هدف‌گذاری واقع‌بینانه‌ای در تابستان داشته باشید.

نکته‌ی کتاب‌های کمک‌آموزشی است. قرار نیست هر کتابی که دوست‌تان معرفی کرد یا در کتاب‌فروشی دیدید تهیه کنید. برای هر درس، یک یا دو کتاب تهیه کنید و سعی کنید آن‌ها را کامل بخوانید. تعدد منابع در بلندمدت موجب اضطراب شما خواهد شد. این را هم به یاد داشته باشید که همیشه اولویت با کتاب درسی است.

اگر می‌خواهی ارزش یک روز تابستان را بدانی، آن را از یک دانش‌آموز کنکوری که یک روز تا کنکورش باقی مانده، بپرس. فقط دانش‌آموزی که خودش را برای کنکور آماده می‌کند قدر حتی یک روز تابستان را می‌داند. فراموش نکنید که قرار نیست در تابستان تمام وقت خود را به درس خواندن اختصاص دهید. 6 الی 8 ساعت مطالعه در روز کافی است.

حرف آخر:

سختی‌های زودگذر را به خاطر آرامش در آینده تحمل کنید.

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس