معماری
سرخط خبرها
خانه >>> مشاوره رایگان کنکور >>> انتخاب واحد
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

انتخاب واحد

انتخاب واحد

انتخاب واحد

همه‌ی افرادی که موفق به تحقق اهدافشان می‌شوند علاوه بر اراده‌ی قوی دارای برنامه‌ریزی مشخصی هستند و برنامه‌ریزی دقیق، انتخاب‌های خوب و دقیق می‌خواهد. تابستان فرصتی است برای همین انتخاب خوب. دانش‌آموز در هر مقطعی انتخاب واحد می‌کند تا علاوه بر حس استقلال در تصمیم‌گیری برای آینده‌اش بتواند تشخیصی درست از توان مطالعاتی خود در درس‌ها به دست آورد.

انتخاب واحد تابستان شامل دو قسمت اصلی است:

قسمت اجباری که شامل درس‌های سال گذشته است و نگاه به گذشته نام دارد.

قسمت انتخابی که شامل درس‌های سال آینده است و نگاه به آینده نام دارد.

بعضی از دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند که درس‌های سال گذشته (نگاه به گذشته) را انتخاب کنند. مزیت این انتخاب این است که دوره‌ای بر درس‌هایی خواهد بود که از مطالعه‌ی آن‌ها هنوز زمان زیادی نگذشته است و دانش‌آموز با مرور در تابستان می‌تواند آموخته‌های خود را در برخی درس‌ها تثبیت کند و مناسب دانش‌آموزی است که به‌خوبی نتوانسته حتی در ایام امتحانات مدرسه درس‌های سال گذشته را بخواند و نقاط ضعفش را برطرف کند.

تابستان یک بازه‌ی زمانی مناسب است و می‌توان گفت دورانی طلایی برای دانش‌آموز است؛ زیرا به مدرسه نمی‌رود و می‌تواند تمرکز بیش‌تری بر نقاط ضعف و قوتش در درس‌های مختلف داشته باشد.

اما نگاه به آینده:

دانش‌آموز در هر مقطعی می‌تواند علاوه بر نگاه به گذشته، از سال تحصیلی جدید غافل نشود؛ زیرا ورود به سال تحصیلی جدید با آموخته‌های بیش‌تر حتی در یک درس بهتر از ندانستن است.

از مزیت‌های این انتخاب (نگاه به آینده) این است که چون دانش‌آموز درس را پیش‌خوانی می‌کند و با مباحث آن آشنایی پیدا می‌کند، در کلاس درس مبحث را بهتر درک می‌کند و همان لحظه می‌تواند رفع اشکال کند. استرس دانش‌آموز برای ورود به سال جدید برطرف می‌شود و ترس او از برخی درس‌ها کاهش می‌یابد. اعتمادبه‌نفس او نسبت به هم‌کلاسی‌هایش بیش‌تر خواهد بود. در نگاه به آینده می‌توان درسی را انتخاب کرد که در آن درس قوی‌تر هستیم به عنوان مثال دانش‌آموزی که در درس شیمی سال سوم دچار ضعف است و هنوز به‌درستی آن را مطالعه نکرده می‌تواند در تابستان همان سال سوم را بیش‌تر بخواند تا اشتباهاتش را برطرف کند و در درس فیزیک که در دوران مدرسه به‌‌خوبی آن را درک کرده می‌تواند از فرصت استفاده کرده و در نگاه به آینده آن را به نقاط قوت پایدارتری تبدیل کند و این درس را در نگاه به آینده قرار بدهد.

حتما بخوانید:  نگاه به گذشته همیشه مهم است (2)

منابع مطالعاتی مناسب در تابستان:

– کتاب تابستان

– dvd‌های مفهومی مربوط به هر کتاب

– dvd‌های همراه با آزمون

– حل دفترچه‌های آزمون‌های غیر حضوری

– استفاده از فیلم‌های سه‌دقیقه‌ای در سایت کانون

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس