معماری
سرخط خبرها
خانه >>> مشاوره رایگان کنکور >>> منطق برنامه‌ی تابستان چیست؟
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

منطق برنامه‌ی تابستان چیست؟

چگونه با رعایت اولویت‌بندی به تعادل و پیشرفت برسیم؟

منطق برنامه‌ی تابستان چیست؟

تابستان دوره‌ی گذار و انتقال است. هر گاه دلیل کاری را که انجام می‌دهید بدانید، نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید و بهتر یاد می‌گیرید. محور اصلی برنامه‌ی تابستان این است که مطالب سال آینده را پیش‌خوانی می‌کنید تا با آمادگی بیش‌تری در سال تحصیلی بعد حاضر شوید. دومین محور برنامه این است که مطالب سال گذشته را مرور می‌کنید. کار اصلی، خواندن مطالب سال آینده است. برای این‌که با منطق برنامه‌ی تابستان بیش‌تر آشنا شوید به 10 سؤال در مورد منطق برنامه‌ی تابستان پاسخ می‌دهم.

1- چرا در تابستان باید هم نگاه به گذشته داشته باشیم و هم نگاه به آینده؟

تابستان ماهیت انتقالی دارد. وقتی از دانش‌آموز دوم دبیرستان می‌پرسید که کلاس چندم است می‌گوید دوم هستم و به سوم می‌روم ولی بیش‌تر تمایل دارد بگوید سوم هستم؛ بنابراین برنامه‌ی تابستان نیز باید ماهیت انتقالی داشته باشد و در تابستان باید بیش‌تر به آینده توجه داشته باشید.

2- چرا پاسخ به سؤالات نگاه به گذشته اجباری است؟

این مطالب را بارها خوانده‌اید و بارها امتحان داده‌اید؛ پس می‌توانید به‌راحتی و با مرور و مقداری تمرین به سؤال‌های این قسمت پاسخ دهید.

3- بخش عمده‌ی زمان دانش‌آموزان در برنامه‌ی تابستان صرف مطالعه‌ی کدام بخش می‌شود؟ نگاه به گذشته یا نگاه به آینده؟

بیش‌تر وقت شما صرف نگاه به آینده می‌شود؛ زیرا مطالب جدید هستند. ازطرفی مطالعه‌ی مطالب تکراری ملال‌آور است و هم‌چنین مطالب نگاه به آینده که جدید هستند نیاز به مطالعه و وقت بیش‌تری دارند.

4- برای نگاه به آینده بیش‌تر تست بزنیم یا برای نگاه به گذشته؟

حتما بخوانید:  کنکوری ها حداقل 6 ساعت بخوابید

بهتر است برای نگاه به گذشته بیش‌تر تست بزنید تا مسلط‌تر شوید. اگر تمرین‌های درس‌های سال گذشته را به شکل جدید و تازه و به صورت تستی انجام دهید برای‌تان جذاب‌تر می‌شود.

5- با توجه به تعطیل بودن مدارس و تنوع برنامه‌های فردی و آموزشگاهی و تنوع برنامه‌ی مدارس چهارفصل که از تابستان دایر هستند، برنامه‌ی کانون چگونه این تفاوت‌ها را پوشش می‌دهد؟

یکی از امکاناتی که در کانون در نظر گرفته‌ایم انتخاب واحد است. در مورد نگاه به گذشته باید به همه‌ی درس‌ها پاسخ بدهید ولی در نگاه به آینده درس‌هایی را به دلخواه انتخاب می‌کنید؛ بنابراین هر دانش‌آموزی می‌تواند متناسب با برنامه‌ی مدرسه یا آموزشگاه خود درس‌های متفاوتی را انتخاب کند.

6- منظور از انتخاب واحد در برنامه‌ی تابستان چیست؟

منظور از انتخاب واحد، انتخاب حداقل دو درس از درس‌های سال بعد است. اگر درسی را انتخاب نکردید درس موازی آن را از سال قبل خودتان مطالعه می‌کنید.

7- برنامه‌ی کانون در تابستان کدام جهت‌گیری را دارد؟ فراموش نکردن آموخته‌های گذشته یا پیش‌خوانی مطالب آینده؟

نگاه به آینده و پیش‌خوانی اهمیت بیش‌تری دارد؛ فراموش نکردن مهم است اما با مرور، مطالب را به یاد می‌آورید و زمان زیادی نیاز ندارید. با کمی تست هم مشکل حل می‌شود؛ ولی مطالب نگاه به آینده، جدید هستند و باید زمان بیش‌تری صرف آن‌ها کنید تا مطالب را به‌خوبی یاد بگیرید. در تحقیقی که انجام داده‌ایم متوجه شدیم کسانی که در تابستان نگاه به آینده را کار کرده‌اند 200 نمره موفق‌تر از کسانی بودند که نگاه به گذشته را پاسخ داده بودند؛ اما اگر دانش‌آموزی نتواند در تابستان مطلبی را که برای آزمون مشخص شده بخواند، می‌تواند از ایستگاه‌های جبرانی استفاده کند. یکی از ویژگی‌های مهم برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها، همین ایستگاه‌های جبرانی است.

حتما بخوانید:  انتخاب واحد تابستان

8- دانش‌آموزانی که در تابستان به آموزشگاه یا مدرسه نمی‌روند، برای بخش نگاه به آینده چه کار باید بکنند؟

پیشنهاد ما این است که اگر خودشان خواستند بخوانند، می‌توانند از فیلم‌های 3 دقیقه‌ای سایت کانون به صورت رایگان استفاده کنند. دی‌وی‌دی‌های همراه آزمون، دی‌وی‌دی‌های مفهومی و همراه کتاب و کتاب تابستان و خلاصه‌درس‌ها هم ابراز مناسبی برای این کار است.

9- محتوای آزمون‌های تابستان پوششی، نیمه‌پوششی یا مستقل است؟

در نگاه به گذشته مستقل است؛ زیرا دانش‌آموزان مطالب را می‌دانند و قبلاً خوانده‌اند. در نگاه به آینده پوششی است؛ به این دلیل که اولاً مطالب، جدید است و دوم این‌که سرعت پیشروی مدارس متفاوت است.

10- محتوای دو آزمون پایانی تا حد زیادی مشترک و مشابه هستند. محتوای برنامه‌ها را توضیح دهید و علت آن را بگویید.

آزمون اول حکم تعیین سطح و انتخاب واحد را دارد. آزمون 7 مهر هم دو هدف دارد: تعیین سطح و جمع‌بندی تابستان.

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس