معماری
سرخط خبرها
خانه >>> اخبار کنکور >>> کنکور
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

کنکور

زمان برگزاری کنکور ۹۶

کنکور (به فرانسوی: Concours)، نام آزمونی است که برای سنجش دانسته های علمی داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها، در برخی کشورها مانندچین، ترکیه و کره جنوبی برگزار می‌شود در صورتی که این نوع آزمون‌ها در کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا برگزار نمی‌شود.

کنکور سراسری

در ایران، سازمان سنجش آموزش کشور که سازمانی تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، متولّی اصلی برگزاری کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های دولتی است. این آزمون در هر سال یک بار در ماه تیر برگزار می‌شود و از سال ۱۳۹۱ به صورت یک مرحله‌ای و برای پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان‌های خارجی و هنر به‌طور جداگانه برگزار شد.

اوّلین کنکور ایران در سال ۱۳۴۸ برگزار شد و ۴۷٫۷۰۳ نفر داوطلب در آن شرکت کردند. سؤالات اوّلین دورهٔ کنکور، به صورت سؤالات جواب کوتاه طرّاحی شده بود. آزمون سال ۱۳۹۵، چهل و هشتمین آزمون کنکور ایران بود.

در سال های اخیر، توجه داوطلبان کنکور به رشته تجربی بیش از پیش شده است به طوری که تعداد شرکت کنندگان داوطلبان در کنکور تجربی در سال 1395 به 519 هزار و 488 نفر رسید. این در حالی است که در همین سال تعداد شرکت کنندگان کنکور ریاضی فیزیک به 162 هزار و 879 نفر و تعداد شرکت کنندگان کنکور علوم انسانی به 161 هزار و 500 نفر و تعداد شرکت کنندگان کنکور هنر 54 هزار و 697 نفر و در کنکور منحصرا زبان به 115 هزار و 710 نفر رسیده است. طبق این آمار تعداد شرکت کنندگان کنکور تجربی در سال 95 بیش از 3 برابر داوطلبان کنکور ریاضی فیزیک و علوم انسانی می باشد که در نوع خود جالب است.

حتما بخوانید:  آشنایی با پریچهر کنگازیان: رتبه‌ی برتر نیمه‌بینا در کنکور 96

در آمار نهایی ثبت نام کنندگان داوطلبان کنکور سراسری 96 مشخص شد که تعداد 929 هزار و 791 نفر در مجموع ثبت نام کرده‌اند که پیشتازی داوطلبان کنکور تجربی نیز همچون سال‌های گذشته ادامه داشت که طبق آن 580 هزار و 301 داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی، 148 هزار و 429 نفر در گروه آزمایشی علوم ریاضی، 184 هزار و 122 نفر در گروه آزمایشی علوم انسانی،‌ 10 هزار و 485 نفر در گروه آزمایشی هنر و 6454 داوطلب نیز در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی ثبت نام کرده‌اند.

دروس اختصاصی گروه‌های آزمایشی مختلف عبارت‌اند از:

  • علوم ریاضی و فنی:

ریاضیات (شامل: ریاضی، حسابان، حساب دیفرانسیل و انتگرال، هندسه، هندسه تحلیلی و جبر خطی، ریاضیات گسسته، آمار و مدلسازی، جبر و احتمال)، فیزیک و شیمی.

  • علوم تجربی:

زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، ریاضیات عمومی(آمار و هندسه را نیز شامل میشود)، فیزیک و شیمی

  • علوم انسانی:

زبان و ادبیّات فارسی (شامل: تاریخ ادبیات ایران و جهان، آرایه‌های ادبی، عروض و قافیه و متون نظم و نثر)، زبان عربی، اقتصاد، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، فلسفه و منطق، تاریخ، جغرافیا و ریاضیات پایه.

  • زبانهای خارجی:

زبان خارجی تخصّصی

  • هنر:

درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی-فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری و تجسمی، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی، خواص مواد

۵ درس زبان و ادبیات فارسی، دین و زندگی، زبان خارجی و زبان عربی در تمام آزمون‌ها به‌عنوان دروس عمومی مورد سؤال واقع می‌شوند.[۴][۵]

از سال۱۳۹۲ سنجش و پذیرش دانشجو علاوه بر شیوهٔ فراگیر در دانشگاه پیام نور قبولی در دانشگاه در بیشتر رشته‌های تحصیلی در هر پنج گروه آزمایشی علوم تجربی، ریاضی و فیزیک، علوم انسانی، هنر و زبان خارجه از طریق قبولی به شیوهٔ سوابق تحصیلی ((معدل کتبی سوم دبیرستان)) در بیشتر دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه غیرانتفاعی انجام گرفت و در دانشگاه جامع علمی کاربردی به صورت کامل از طریق پذیرش با سوابق تحصیلی انجام گرفت و در سال ۱۳۹۴ بیشتر از ۲۰٪ رشته محل‌های دانشگاه‌های سراسری و بیش از ۷۰۰٪ دانشگاه‌های دیگر کشور منحصراً پذیرش از طریق سوابق تحصیلی صورت گرفت و تا حذف کامل کنکور در سال ۱۳۹۸۸، پذیرش از طریق آزمون سراسری ولی بسیار محدودتر ادامه دارد

حتما بخوانید:  کارت ورود به جلسه کنکور سراسری ۹۶

بومی گزینی

سیاست های بومی گزینی که عمدتا با هدف:

1- كاهش مشكلات اقامتي و معيشتي دانشجويان و دانشگاه (نظير مشكل كمبود خوابگاه، افت تحصيلي ناشي از دوري خانواده و مشكلات اقتصادي)؛

2- كاهش مهاجرت­ هاي درون كشوري

اتخاذ شد،

چند نوع پذیرش برای رشته ها به وجود آورد ،از جمله : کشوری ، قطبی، استانی و…که براساس محل دریافت مدرک است.[۶]

و رشته ها با توجه به نوع گزینشوموقعیت فرد توزیع میشود.

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس