معماری
سرخط خبرها
خانه >>> مشاوره رایگان کنکور >>> نکات مهم در خصوص انتخاب رشته گروه انسانی 96
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

نکات مهم در خصوص انتخاب رشته گروه انسانی 96

مشاوره رایگان انتخاب رشته ریاضی کنکور96

نکات مهم در خصوص انتخاب رشته گروه انسانی 96

انتخاب رشته

حتماً به خاطر دارید که سال گذشته در چنین روزهایی، تازه قدم‌های اول از مسیری را برداشتید که قرار است زندگی آینده‌ی شما را تحت تأثیر قرار دهد. در طول این راه، گاه مسیر را اشتباه رفتیم و گاه به قدر کافی قدم‌های مستحکم و بدون عیب و نقص برنداشتیم. سال کنکور تلفیقی از همین ناکامی‌ها و شادکامی‌هاست. پر از فراز و نشیب. سالی که با تمام بزرگی و عظمت و البته موانع ریز و درشتش، تنها بخشی از زندگی آینده‌ی شماست. کنکور هرچه بود، گذشت و تمام شد. قدم دوم انتخاب رشته است. فرقی نمی‌کند که کنکور شما چگونه برگزار شد، ادامه یافت و تمام گشت.

با انتخاب رشته‌ی مناسب، می‌توان برخی از اشتباهات کنکور را هم جبران کرد. در انتخاب رشته‌ی صحیح و منطقی عوامل زیادی را بایستی مورد توجه قرار داد. در صدر این عوامل، میزان علاقه و تطابق روحیات شما با رشته‌ی مورد نظر مطرح است؛ زیرا رشته‌ی شما چیزی نیست که نهایتاً تا دوره‌ی دکتری شما را همراهی کند. در تمام مراحل دیگر زندگی شما و علی‌الخصوص آینده‌ی شغلی، مستقیماً تأثیرگذار است. حتماً قبل از این انتخاب مهم به این موضوعات بیندیشید که مثلاً آیا «دوست دارید» حسابدار شوید یا روانش‌شناس؟ آیا «روحیات» شما همسوی با تصدی منصب قضاوت است یا پرداختن به کار وکالت؟

البته که استعدادهای شما در این انتخاب بی‌تأثیر نیست. در اغلب موارد این استعدادها در دوران دبیرستان و حتی پایین‌تر نیز در شما پدیدار می‌شود؛ این استعدادها در اکثریت غالب موارد با علاقه‌مندی‌های شما همسو و هم‌جهت است. میزان همذات‌پنداری شما با دروس دبیرستانتان در این زمینه بسیار راهگشاست. آیا با «تاریخ» راحت‌تر بودید یا «فلسفه»؟ آیا به «ادبیات» تعلق خاطر ویژه‌ای دارید و در عوض از «ریاضیات و حساب و کتاب!» دل‌خوشی ندارید؟ در این مسیر به نظر نمی‌آید توجه نکردن به آینده‌ی شغلی و بازار کار رشته‌ی مورد نظر، کار چندان عاقلانه‌ای به نظر برسد؛ هرچند که در تمامی رشته‌ها این خود شما هستید که باید بهترین باشید تا فضای کاری و پیشرفت در آن برایتان فراهم گردد. انتخاب دانشگاه نیز از مهم‌ترین پارامترهای انتخاب رشته است. این‌که تصمیم بگیرید در هر رشته‌ای، (حتی اگر رشته‌ی مورد علاقه‌ی خودتان هم نباشد) اما در شهر خودتان درس بخوانید یا سختی رفت‌و‌آمد و دوری از خانواده را تحمل کنید و در عوض در رشته‌ی مورد علاقه یا به زعم خودتان رشته‌ی بهتر تحصیل کنید؛ شاید مهم‌ترین دوراهی شما در انتخاب رشته باشد.

برای گذر از این دوراهی حتماً این چنین موضوعاتی را با پدر و مادر خود در میان بگذارید. بدون شک پدر و مادربه عنوان بهترین مشاور راهکار صحيح را برای این انتخاب به شما ارائه خواهند داد. حتماً به روحیات خود توجه کنید. تحصیل در شهر دیگر، زندگی در خوابگاه و به دور از خانواده، رفت و آمد مکرر، همه و همه در روحیه‌ی شما تأثیرگذار است. باید ببینید که آیا روحیه‌ی انجام چنین اعمالی در شما وجود دارد یا خیر. مشورت با دانشجویان و کسانی که تجربه‌ی زندگی در خوابگاه و دور از خانواده را دارند نیز حتماً به شما کمک خواهد کرد. در رابطه با ظرفیت خوابگاه‌ها و این‌که آیا خوابگاه به شما تعلق می‌گیرد یا خیر نیز حتماً تحقیق کنید.

براي جلوگيري از اتلاف وقت شما دوستان عزيز رشته‌ي انساني، نمونه‌اي از سؤال و پاسخ‌هاي متداول در خصوص انتخاب رشته را گرد آورده‌ايم. شما هم مي‌توانيد در قسمت نظرات اين مطلب نظر بدهید و سؤال‌هاي خود را بپرسيد و با نظرات دوستان خود و رتبه‌های برتر نیز آشنا گردید. با آرزوی موفقیت روزافزون برای شما.

سوالات متداول در خصوص انتخاب رشته گروه انسانی

1) تفاوت دوره‌های روزانه و شبانه در چیست؟

پاسخ:

دانشگاه شبانه: بعضی از دانشگاه‌ها برای تکمیل ظرفیت مازاد خود برخی از شرکت‌کنندگان کنکور را به عنوان دانشجوی شبانه ثبت‌نام می‌کنند. ساعت تشكيل كلاس در دوره‌ي شبانه 2 بعدازظهر به بعد خواهد بود و در برخي دانشگاه‌ها برحسب امكانات عمومي دانشگاه، ساعات تشكيل كلاس برابر با ساعات تشكيل كلاس‌هاي روزانه است. این دانشجویان از لحاظ امکانات آموزشی با دانشجویان روزانه برابرند یعنی هر دو گروه یک واحد درسی را در یک کلاس مشترک و با اساتید مشترک می‌گذرانند اما فرق دانشجوی شبانه و روزانه در این است که دانشجوی شبانه مبلغی را به عنوان شهریه به دانشگاه می‌پردازد و بسته به شرایط دانشگاه مورد نظر که در دفترچه انتخاب رشته شرح داده می‌شود، ممکن است خوابگاه و دیگر امکانات رفاهی برای دانشجویان شبانه در نظر گرفته نشود. در مدرك تحصيلي نيز اشاره‌اي به روزانه يا شبانه خواندن نمي‌كنند.

.

2) در مورد دانشگاه پیام نور و رشته های بدون کنکور پیام نور توضیح دهید.

پاسخ:

گزينش دانشجو در دانشگاه پيام نور به دو شيوه است ، يکي از طريق آزمون سراسري ، که شرايط آن در دفترچه راهنماي آزمون سراسري درج مي‌شود. از دانشجويان دانشگاه پيام‌نور بر اساس مقررات شهریه اخذ مي‌گردد. حضور دانشجو در کلاس‌های دروس نظری اختیاری است و امكان اشتغال دانشجو همزمان با تحصيل ميسر است. داوطلبان بايد با توجه به شهرستان محل سكونت يا اشتغال نسبت به انتخاب رشته اقدام كنند.

 و روش ديگرِ گزينش دانشجو، از طريق دوره‌هاي فراگير و با شرط معدل است. دارندگان ديپلم متوسطه نظام قديم يا مدرک پيش دانشگاهي نظام جديد که طول دوره تحصيلات آنان مجموعا 12 سال باشد مي‌توانند در يکي از رشته‌هاي دانشگاه پيام نور (دوره هاي فراگير کارشناسي) ثبت نام کنند.

حدود 70% از ظرفيت رشته‌هاي مراكز يا واحدهاي آموزشي دانشگاه پيام نور در هر شهرستان به داوطلبان بومي آن شهرستان و حدود 30% ظرفيت به داوطلبان بومي شهرستان‌هاي تحت پوشش مركز يا واحدهاي پذيرنده مطابق جدول نام مراكز و واحدهاي دانشگاه پيام‌نور و شهرستان‌هاي تحت پوشش هر مركز يا واحد تخصيص مي‌يابد.

3) فرق رشته‌های متمرکز و نیمه متمرکز چیست؟

پاسخ:

گزينش متمرکز: روشي است که فقط نمرات آزمون و حسب ضوابط سوابق تحصيلي داوطلبان واجد شرايط ملاک و مبناي پذيرش قرار مي‌گيرد و اسامي پذيرفته‌شدگان در يک مرحله و به طور يکجا اعلام مي‌شود. در اين روش هر داوطلب با توجه به شرايطش (از نظر سهميه، بومي و …) و بر اساس نمره کل اکتسابي در زيرگروه مربوطه، به اولين کدرشته انتخابي که از نظر علمي برتري دارد، در صورت وجود ظرفيت معرفي مي‌شود. گزينش اغلب رشته‌هاي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي به روش متمرکز صورت مي‌گيرد.

روش نيمه‎متمركز: روش گزينش نيمه متمرکز، روشي است که اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي به صورت قطعي و در يک مرحله اعلام نمي‌شود. براي رشته‌هايي كه نياز به اقدامات ديگري نظير مصاحبه، معاينه، آزمون عملي و يا علمي جداگانه دارد، بعد از اعلام نتايج نهايي رشته‌هاي متمرکز و از بين آن دسته از داوطلباني که کد اينگونه رشته‌ها را انتخاب کرده و در اولويت انتخابي قبل از اين کدها در رشته متمرکز پذيرفته نشده‌اند، به صورت چند برابر ظرفيت گزينش صورت مي‌گيرد. اسامي معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت براي انجام مراحل مصاحبه، معاينه، آزمون علمي و يا عملي اعلام مي‌شود. در گزينش نهايي هر يک از رشته‌هاي نيمه متمرکز علاوه بر نمرات آزمون، نتايج مراحل فوق مربوط به هر رشته نيز ملاک قرار داده مي‌شود و اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي اعلام مي‌شود.

4) اگر در مرحله ی اول رشته های نیمه متمرکز مورد پذیرش قرار گیریم اما در مصاحبه و معاینه شرکت نکنیم باز هم با محرومیت از شرکت در کنکور مواجه خواهیم شد؟

پاسخ:

خير ـ كساني كه در مرحله‌ي اول پذيرفته مي‌شوند و انصراف مي‌دهند، محروميتي به آنان تعلق نمي‌گيرد ولي كساني كه در مصاحبه شركت مي‌كنند و پذيرفته مي‌شوند و در نهايت انصراف مي‌دهند، به آن‌ها محروميت تعلق مي‌گيرد.

حتما بخوانید:  پنج گنج موفقیت در تابستان (مرحله سوم)

5) تفاوت بین دوره‌ی نیمه‌حضوری و مجازی در دانشگاه سراسری توضیح دهید.

پاسخ:

آموزش مجازي يا آموزش الكترونيكي به طور كلي بهره‌گيري از سيستم‌هـاي الكترونيكـي مثـل كـامپيوتر، اينترنـت، ديسـك‌هـاي چندرسـانه‌اي، نشـريه‌هـاي الكترونيكي و خبرنامه‌هاي مجازي و نظاير اين‌هاست كه با هدف كاستن از رفت و آمدها و صرفه‌جويي در وقت و هزينه و در ضـمن يـادگيري بهتـر و آسـان‌تـر صورت مي گيرد. برگزاري كلاس‌هاي الكترونيكي به‌طور غير‌هم‌زمان انجام مي‌شود به اين معنا كه دانشجويان مي‌توانند به راحتي با استادان خود ارتباط برقرار كرده و در كلاس درس شركت كنند. در دوره‌هاي مجازي دروس و برنامه‌هاي آموزشي از طريق اينترنت به دانشجو ارائه مي‌شود و دانشجو با اسـتفاده از تكنولـوژي اينترنـت، نيـازي بـه حضـور در كلاس‌هاي درس سنتي ندارد.

در كلاس آموزش مجازي حضور و غياب اينترنتي انجام مي‌شود و دانشجو تابع تمامي قوانين و آيين نامه‌هاي آموزشي مانند دانشجويان ساير دانشگاه‌ها مي‌باشد. از دانشجويان دوره‌هاي «مجازي» در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي دولتي و غيردولتي، بر اساس مقررات مربوط شهريه اخذ مي‌گردد.

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي مجري دوره‌هاي نيمه‌حضوري به هيچ وجه امكان تأمين خوابگاه، وام تحصيلي و ساير امور رفاهي به دانشجويان را نخواهند داشت. مقررات آموزشي دوره‌هاي نيمه‌حضوري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي در زمينه آموزش‌هاي نيمه‌حضوري، همانند مقررات آموزشي دانشگاه پيام‌نور خواهـد بود و تشكيل كلاس‌ها به صورت كلاس‌هاي رفع اشكال و حداكثر دو روز در هفته با نظر دانشگاه خواهد بود.

از دانشجويان دوره‌هاي «نيمه‌حضوري» دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، بر اساس مقررات مربوط شهريه اخذ مي‌گردد.

6) شرایط دوره‌ی غیرانتفاعی را بیان کنید.

پاسخ:

نظام درسي مؤسسات آموزش عالي غيردولتي ـ غيرانتفاعي نظام واحدي است و بر اساس نظام آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري خواهد بود و به فارغ‌التحصيلان مدرك مربوط برابر ضوابط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اعطاء خواهد شد.

مؤسسات آموزش عالي غيردولتي ـ غيرانتفاعي تعهدي نسبت به تأمين مسكن، خوابگاه و غذاي دانشجويان ندارند.

دانشجويان ميتوانند از وام تحصيلي مطابق با آيين‌نامه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در صورت تخصيص بودجـه بـه مؤسسـه از طـرف سـازمان مـديريت و برنامه‌ريزي كشور استفاده نمايند.

بر اساس مصوبات وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ميزان شهريه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي ـ غيرانتفاعي، بر اساس مصـوبات هيـأت امنـاي دانشگاه‌ها و مؤسسات مربوط تعيين و از پذيرفته شدگان دريافت خواهد شد.

7) ويژگي ‌هاي رشته‌هاي دوره‌هاي پردیس های خودگردان چیست؟

پاسخ:

به منظور گسترش آموزش عالي كشور و فراهم نمودن شرايط لازم براي تحصيل در داخل كشور به جاي خارج از كشور، برخي از دانشگاه‌هـا و مؤسسـات آمـوزش عالي داخل با توجه به ضوابط مربوط، مبادرت به پذيرش دانشجو مي‌نمايند. پذيرش دانشجو در اين دوره‌ها به روش متمركز صورت خواهد گرفت.

 از دانشجويان دوره‌هاي «پرديس خودگردان» دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، بر اساس مقررات مربوط شهريه اخذ ميگردد.

 بر اساس مصوبات وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ميزان شهريه دوره‌هاي پرديس خودگردان، بر اساس مصوبات هيأت امناي دانشگاه‌هـاي مربـوط تعيـين و از پذيرفته شدگان دريافت خواهد شد.

تحصیل در این رشته ها غالباً در خود دانشگاه امکان پذیر نیست و در شهر دیگری صورت می گیرد. (به عنوان مثال در پردیس فارابی قم دانشگاه تهران امکان تحصیل در رشته حقوق نیز می باشد و مدرک آن مدرک خود دانشگاه تهران است اما محل تحصیل جایی غیر از خود دانشگاه تهران است.)

8) فرق بین پذیرش دانشجو در نیمه اول و دوم چیست؟

پاسخ:

در نیمه اول کلاس‌ها از مهر و در نیمه‌ي دوم کلاس‌ها از بهمن ماه تشکیل می‌گردد.

9) رشته ی انسانی چند زیرگروه دارد و شامل چه رشته هایی می باشد؟

پاسخ:

رشته‌ي انساني 5 زيرگروه دارد و طبق دفترچه‌ي سازمان سنجش در سال گذشته اسامي كليه‌ي رشته‌هاي انساني به قرار زير است:

زير گروه

مجموعه رشته‌هايي كه دروس امتحاني آن‌ها داراي ضرايب يكسان مي‌باشد

1

كارشناسي ارشد پيوسته الهيات و معارف اسلامي و ارشاد / كارشناسي ارشد پيوسته معارف اسلامي و حقوق / اديان و مذاهب / تربيت مربي عقيدتي سياسي / حقوق / دبيري الهيات و معارف اسلامي / دبيري زبان و ادبيات عربي / زبان و ادبيات تركي آذري / زبان و ادبيات عربي / زبان و ادبيات فارسي / زبان و ادبيات كردي /علوم قضايي / معارف اسلامي / كارداني امور دولتي / كارداني تربيت معلم قرآن مجيد / فقه و حقوق حنفي / فقه و حقوق شافعي / فلسفه و عرفان اسلامي / اديان و عرفان / فقه و حقوق امامي / فلسفه / فقه و حقوق اسلامي / علوم قرآن و حديث / فقه و مباني حقوق اسلامي / فلسفه و كلام اسلامي / فلسفه و حكمت اسلامي / تاريخ و تمدن ملل اسلامي /  فقه شافعي / معارف اسلامي و علوم تربيتي / مترجمي زبان عربي / ايران شناسي / كارداني امور تربيتي / كارداني آموزش زبان و ادبيات فارسي /كارداني آموزش ديني و عربي // فرهنگ و معارف اسلامي / شيعه شناسي / كارشناسي ارشد پيوسته علوم قضايي / آموزش زبان و ادبيات فارسي / كارداني علمي – كاربردي حقوق قضايي / فقه و حقوق مذاهب اسلامي

2

دبيري علوم اجتماعي / روزنامه نگاري / علوم ارتباطات اجتماعي / مددكاري اجتماعي / كارداني مطالعات اجتماعي / ضد تروريسم / امنيت نرم / علوم فني امنيت / پژوهشگري امنيت / حفاظت اطلاعات / امنيت اطلاعات / امنيت بين‌الملل / پژوهشگري اجتماعي / تعاون و رفاه اجتماعي / مردم شناسي / مطالعات امنيتي

3

حسابداري / خبرنگاري / روابط عمومي / علوم اقتصادي / مطالعات ارتباطي و فناوري اطلاعات / كارداني خدمات مسافرتي و جهانگردي / كارداني امور بانكي / كارداني امور بيمه / كارداني امور مالي و مالياتي / كارداني حسابداري /كارداني علمي – كاربردي اشتغال / كارداني علمي – كاربردي اقتصاد كار و بهره وري / كارداني علمي – كاربردي روابط كار / مديريت فرهنگي هنري / مديريت بازرگاني / مديريت و بازرگاني دريايي / مديريت امور بانكي / مديريت بيمه / مديريت بيمه اكو / مديريت جهانگردي /مديريت دولتي / مديريت صنعتي / مديريت امور گمركي / مديريت هتلداري / كارداني مديريت صنعتي / مديريت مالي / مديريت اطلاعات و ارتباطات / كارداني مديريت بازرگاني / مديريت كسب و كارهاي كوچك / كارداني مديريت گمركي / كارداني مديريت صنعت جهانگردي / اقتصاد اسلامي / فناوري اطلاعات و ارتباطات / امنيت اقتصادي

4

آماد/ باستان شناسي / تاريخ / تاريخ اسلام / دبيري تاريخ / دبيري جغرافيا / علوم انتظامي / علوم سياسي / كارداني باستان شناسي / كارداني علوم انتظامي / كارداني مربي كودك / جغرافيا / زبان شناسي

5

آموزش ابتدايي/ علوم ورزشي / آموزش تربيت بدني / روانشناسي / علوم تربيتي / علم اطلاعات و دانش شناسي / مطالعات خانواده / كارداني علم اطلاعات و دانش شناسي / كارداني آموزش و پرورش كودكان استثنايي / كارداني متصدي امور آموزشي / كارداني آموزش و پرورش ابتدايي / كارداني علمي – كاربردي خدمات پرورشي / مربيگري ورزشي

10) در زیرگروه ها و رشته های مهم انسانی مثلاً در رشته ی حقوق، فلسفه، علوم قضایی و ادبیات، ضریب کدام درس‌ها تأثیرگذارتر است؟

پاسخ:

 عربی و ادبیات اختصاصی ـ فلسفه و منطق

11) آیا ملاک برای انتخاب رشته رتبه کل است یا رتبه در سهمیه؟

پاسخ:

رتبه‌ی اصلی شما که باید بر اساس آن انتخاب رشته کنید همان رتبه‌ی زیر گروه ها در سهمیه است.

12) نحوه ی انتخاب رشته‌ی کسانی که علاوه بر کنکور انسانی در کنکور هنر یا زبان نیز شرکت می کنند به چه صورتی است؟

پاسخ:

داوطلبان مي‌باسيت در برگه انتخاب رشته نهایی، رشته‌های انتخابی خود را در هر دو رشته‌ی انسانی و زبان یا هنر براساس ترجیح علاقه‌مندی چیدمان نمایند.

13) آیا در شهر و محل سکونت خود بمانیم یا برای رشته مورد علاقه خود به شهر دیگر برویم؟

پاسخ:

در این خصوص نظر اولیا و شرایط خانوادگی و نیز روحیه‌ی خود دانش آموز شرط می‌باشد. در ضمن رشته مورد علاقه نیز در این رابطه بایستی مورد توجه قرار گیرد.

دوري دانشگاه از محل سكونت براي دانشجوياني كه به خانواده‌ي خود وابستگي بسياري دارند مي‌تواند عامل افت تحصيلي دانشجو و زمينه‌ساز مشكلات روحي و رواني فراواني گردد.

وضعيت آب و هواي منطقه، تضاد فرهنگي، مشكلات اياب و ذهاب و كمبود امكانات رفاهي به ‌خصوص خوابگاه، هزينه‌هاي زياد زندگي در شهرهاي بزرگ و …. همگي از عواملي هستند كه مي‌توانند زمينه‌ساز عدم موفقيت در داوطلب شوند.

حتما بخوانید:  تابستان فصلی از دفتر سرنوشت

14) کدام رشته ها از وضعیت بورسیه (استخدام) برخوردارند؟

پاسخ:

دانشگاه علوم قضایی ـ دانشگاه فرهنگیان ـ دانشگاه علوم انتظامی

15) آیا می توان در رشته‌ای دبیری نخواند و بعد از فارغ التحصیلی دبیر شد؟

پاسخ:

بله می توانید در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت نماييد یا به عنوان دبیر حق التدریس مشغول به کار شوید.

16) دانشگاه‌های خوب و برتر در رشته‌ی انسانی کدام‌ها هستند؟

پاسخ:

اين دانشگاه بر اساس توليد علم رده‌بندي شده‌اند:

سوالات متداول در خصوص انتخاب رشته گروه انسانی

هم‌چنين شما با مراجعه به لينك زير مي‌توانيد مشاهده نماييد كه داوطلبان برتر كنكور 95 رشته‌ي انساني چه دانشگاه‌هايي را انتخاب نموده‌اند.

http://www.kanoon.ir/Public/SuperiorsGroupBased?groupcode=5&year=95&list=t

17) تخمین رتبه‌های کانون تا چه حد قابل اعتماد است؟

پاسخ:

می‌دانید که در هرسال سطح دشواری سوال‌ها به گونه‌ای متفاوت از سال‌های گذشته است. در یک سال یک درس و در سال دیگر درسی دیگر دشوارتر یا ساده‌تر می‌شود اما شما می‌توانید درصدها و چند از ده‌تایتان را برای سال‌های مختلف در سایت کانون وارد کنید تا ببینید اگر همین نمره‌ها را در آن زمان کسب می‌کردید چه رتبه‌ای به دست می‌آوردید . ضمنا بر اساس میانگین ترازتان در کانون نیز می‌توانید رتبه‌ی خود را تخمین بزنید یعنی با دو روش می‌توانید حدود رتبه‌ی خود را تخمین بزنید یکی بر اساس درصدها و چند تا از ده‌تایتان در آزمون امسال (البته اگر نمره‌هایتان را درست حساب کرده باشید) و دیگری بر اساس میانگین نمره‌ی تراز خود در آزمون‌های برنامه‌ای کانون.
توجه داشته باشید که تخمین رتبه بدون در نظر گرفتن تاثیر معدل محاسبه می‌شود.

براي اين كه بدانيد سال گذشته داوطلبان انساني با چه رتبه‌اي در كدام دانشگاه قبول شده‌اند به لينك زير از سايت كانون مراجعه نماييد:
http://www.kanoon.ir/Public/SuperiorsRankBased?type=2

18) در رشته ی حقوق دانشگاه تهران نهایتاً تا چه رتبه ای پذیرفته می شوند؟

پاسخ:

 نمره و رتبه لازم برای قبولی در رشته حقوق دانشگاه تهران ، براساس قبولی های کانون در کنکور 95 را اینجا مشاهده کنید.

http://www.kanoon.ir/Article/169284

19) با رتبه ی 2000 یا 3000 در رشته ی انسانی امکان قبولی رشته ی حقوق در کدام دانشگاه وجود دارد؟

پاسخ:

چنان‌چه به درستي انتخاب رشته كنيد احتمال قبولي در دانشگاه‌های دولتي، آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور وجود دارد.

هم‌چنين مي‌توانيد براي مشاهده‌ي قبولي‌هاي كانون در كنكورهاي سال گذشته به لينك زير از سايت كانون مراجعه نماييد.

http://www.kanoon.ir/Public/SuperiorsRankBased?type=2

20) وجه اشتراک رشته‌‌ي حقوق و فقه و مبانی حقوق در رشته‌ی الهیات چیست؟

پاسخ:

رشته حقوق:

یکی از محبوب‌ترین رشته‌های داوطلبان گروه علوم انسانی است. دامنه گرایش‏های رشته حقوق گسترده و در کلیه روابط زندگی امروز قابل ملاحظه است. این روابط می‏تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشدکه به حقوق عمومی معروف است و یا روابط خصوصی مردم را در برمی‏گیرد که حقوق خصوصی نامیده می‏شود. حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه‏گانه کشور، حاکمیت و آنچه که مربوط به اداره کشور است، می‏شود و حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می‏پردازد که مهم‌ترین آن‌ها روابط تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است و یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می‏توان به اموال، مالکیت، قراردادها، مسؤولیت‏هایی که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می‏شوند برایشان به وجود می‏آید مثل مسؤولیت ناشی از حوادث، قواعد مربوط به ارث، وصیت ، ولادت، اقامتگاه اشخاص و ده‌ها مورد دیگر اشاره کرد. هم‌چنین شاخه ای از حقوق به روابط بین المللی می‏پردازد که خود به دو بخش حقوق بین‌الملل عمومی و خصوصی تقسیم می‏شود که حقوق بین الملل عمومی به روابط بین دولت‌ها و سازمان‌های بین‏المللی می‏پردازد.

رشته فقه و حقوق:

پس از انقلاب اسلامي و متناسب با تغيير نگرش‌ها و رفتارها، قوانين متعددي دچار تغيير و تحول گرديد، حتي قانون اساسي. ريشه بسياري از مباني قانون‌گذاري در جمهوري اسلامي ايران، فقه شيعه و قواعدي بود كه ما آن را در چارچوب قواعد فقه مي‌شناسيم. در اين رشته امكان ادامه تحصيل تا مقطع دكتري تخصصي براي تمام گرايشهاي حقوق وجود دارد. اما در كل يك دانشجوي خوب و علاقه‏مند مي‏تواند پس از گواهي ليسانس و با تكيه بر معلومات خود در شغل‏هاي متنوعي مثل وكالت دعاوي دادگستري ، مشاور حقوقي بانك‏ها ، شهرداري‏ها، شركت‏ها و وزارتخانه‏ها و سردفتري دفاتر اسناد رسمي مشغول فعاليت شوند.

دانشجویان هر دو رشته می‌توانند در آزمون وکالت، مشاوران قوه قضاییه، همچنین قضاوت، آزمون استخدامی دادگستری و سردفتري شرکت نمایند و یا می‌توانند تنها به عنوان مشاور حقوقی فعالیت داشته باشند.

21) تفاوت رشته حقوق و علوم قضایی چیست؟

پاسخ:

دانشجویان علوم قضایی در دوره کارشناسی حدود 150 واحد درسی را باید بگذرانند و بدون نیاز به شرکت در آزمون قضاوت به عنوان قاضی (عموماً دادیار) وارد دادسرا یا دادگاه می شوند (ویژه آقایان). رشته حقوق 135 واحد دارد و برای ورود به عرصه کار نیازمند به شرکت در آزمون‌های قضاوت، وکالت، سردفتری می‌باشد و بانوان نیز امکان شرکت در آن را دارند.

براي كسب اطلاعات بيش‌تر در مورد دانشگاه علوم‌قضايي مطلب زير از سايت كانون را مطالعه نماييد:

http://www.kanoon.ir/Article/153011

22) در رشته ی علوم قضایی کارشناسی بهتر است یا ارشد پیوسته؟

پاسخ:

 هر کدام از این دو انتخاب معایب و محاسنی دارند.

در کارشناسی ارشد پیوسته شما مي‌توانيد بدون آزمون وارد دوره‌ی كارشناسي ارشد در یکی از گرایش‌های شش‌گانه‌ (حقوق خصوصي، حقوق جزا، حقوق عمومي، حقوق تجارت، حقوق خانواده و حقوق ثبت) شويد. در ضمن کل دوره‌ی کارآموزی در طول مدت تحصیل تا پایان کارشناسی ارشد صورت می‌گیرد؛ در صورتی که دانشجویان کارشناسی علوم قضایی پس از فارغ‌التحصیلی نیز بخشی از کارآموزی باقی مانده خود را باید پشت سر بگذارند. اما از طرفی دانشجویانی که کارشناسی علوم قضایی می‌خوانند هرچند برای ورود به دوره‌ي ارشد بایستی آزمون بدهند اما محدود به انتخاب شش گرایش حقوقی نیستند و می‌توانند در گرایش‌های مختلف در دانشگاهی ديگر در دوره‌ي ارشد ادامه تحصیل بدهند.

معمولاً داوطلبان با رتبه‌ي بهتر گرايش بيش‌تري به كارشناسي‌ارشد پيوسته علوم قضايي دارند.

23) رشته‌ی علوم سیاسی چگونه رشته ای است و ادامه تحصیل در این رشته چگونه است؟

پاسخ:

 برای ورود به این رشته بهتر است در دوران مدرسه مطالعه اولیه و شناخت نسبی از تاریخ ایران و جهان داشته باشید و حداقل تاریخ معاصر ایران را تا حدی بشناسید. در دوره کارشناسی ارشد این رشته به گرایش‌های جامعه شناسی سیاسی، اندیشه سیاسی، مسائل ایران، روابط بین الملل، مطالعات منطقه‌ای و سیاست‌گذاری عمومی تقسیم می‌شود در مورد آینده شغلی نیز كار در برخی نهادهای دولتی مانند وزارت کشور و وزارت امور خارجه و غیره از جمله فرصت های شغلی این رشته است.

براي آشنايي بيش‌تر با اين رشته مطالب زير از سايت كانون را مطالعه نماييد:

http://www.kanoon.ir/Article/170187

http://www.kanoon.ir/Article/34523

24) برای رشته ی مدیریت گرایش های آن را موقع انتخاب رشته بايد مشخص کنیم یا در دانشگاه گرایش بندی می‌گردد و مي‌شود گرايش‌هاي مختلف مديريت را نام ببريد.

پاسخ:

 شما هنگام انتخاب رشته بايد گرایش مورد نظرتان را نيز مشخص كنيد.

گرايش‌هاي مختلف رشته‌ي مديريت:

مدیریت‌ بازرگانی، مديريت مالي، مديريت امور بانكي، مديريت بيمه، مديريت بيمه اكو، مديريت صنعتي، مديريت دولتي، مديريت امور گمركي، مديريت هتل‌داري، مديريت جهانگردي، مديريت اطلاعات و ارتباطات، مديريت فرهنگي هنري، مديريت كسب و كارهاي كوچك، مدیریت‌ بازرگانی دريایی

25) در رشته ی مدیریت اکو با چه رتبه ای می توان قبول شد؟

پاسخ:

 براي اين كه بدانيد سال گذشته داوطلبان انساني با چه رتبه‌اي در كدام دانشگاه قبول شده‌اند به لينك زير از سايت كانون مراجعه نماييد:
http://www.kanoon.ir/Public/SuperiorsRankBased?type=

حتما بخوانید:  استفاده از تکنولوژی به نفع خود

26) برای رشته روان شناسی دانشگاه تهران تا چه رتبه ای پذیرفته می شود؟

مطلب زير از سايت كانون را مشاهده نماييد:

(قبولي‌هاي كانون در رشته‌ي روان‌شناسی)

http://www.kanoon.ir/Public/MainUniCourse?deptCode=3&rid=188

27) رشته روابط عمومی چه رشته ای است؟ آیا از آینده شغلی خوبی برخوردار است؟

پاسخ:

 پاسخ‌گویی به درخواست اطلاعات از جانب رسانه یا انتخاب یک سخنگوی مناسب، نوشتن بخش خبری یا دیگر ارتباط رسانه‌ای برای ترویج میان مشتریان، برقرار ساختن یا حفظ رابطه همکاری با نمایندگان جامعه از جمله وظایف کارشناس روابط عمومی است. در دهه‌ی اخیر به دلیل بالا رفتن فهم و درک مدیران سازمان‌ها و ارگان‌ها، امکان استخدام از کارشناسان این رشته نسبت به گذشته بهتر شده است.

براي آشنايي كامل با اين رشته مطلب زير از سايت كانون را مطالعه نماييد:

http://www.kanoon.ir/Article/171470

28) رشته علوم ارتباطات و فرصت شغلی در این رشته را بیان نمایید.

پاسخ:

 اين‌ علم‌ امروزه‌ در دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ سراسر دنيا تدريس‌ مي‌شود و در كشور ما نيز با دو گرايش‌ روزنامه‌نگاري‌ و روابط‌ عمومي‌، يكي‌ از رشته‌هاي‌ گروه‌ آزمايشي‌ علوم‌ انساني‌ است‌.

گرايش‌ روزنامه‌نگاري‌: دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ دروس‌ تئوري‌ و نظري‌ مانند مباني‌ جمعيت‌شناسي‌، مباني‌ روانشناسي‌، مباني‌ فلسفه‌، مباني‌ علم‌ اقتصاد، نظريه‌هاي‌ ارتباطات‌ اجتماعي‌ وانديشه‌هاي‌ سياسي‌ در قرن‌ بيستم‌ را مطالعه‌ مي‌كند همچنين‌ دروسي‌ را كه‌ هم‌ جنبه‌ عملي‌ و هم‌ جنبه‌ تئوري‌ دارند مثل‌ اصول‌ و تكنيك‌هاي‌ تهيه‌ خبر، مصاحبه‌، گزارش‌، روش‌ تحقيق‌، عكاسي‌ خبري‌، صفحه‌آرايي‌ و ويراستاري‌ را آموزش‌ مي‌بيند.

در حال‌ حاضر با توجه‌ به‌ تعدد و تنوع‌ مطبوعات‌ و خبرگزاري‌ها، اكثر فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ جذب‌ بازار كار مي‌شوند.

فرصت‌هاي‌ شغلي‌ فارغ‌التحصيلان‌ روابط‌ عمومي‌ نيز در حال‌ حاضر بهتر شده‌ است. امروزه‌ مردم‌ انتظارات‌ بسياري‌ از روابط‌ عمومي‌ سازمان‌ها دارند و مايلند آن‌ها را در جريان‌ آخرين‌ اطلاعات‌ و اخبار درون‌ سازماني‌ قرار دهند و نظرات‌ و ديدگاه‌هايشان‌ را به‌ گوش‌ مسؤولين‌ سازمان‌ها برسانند؛ كاري‌ تخصصي‌ كه‌ از عهده‌ هر فردي‌ برنمي‌آيد و به‌ همين‌ دليل‌ سازمان‌ها ترجيح‌ مي‌دهند كه‌ از فارغ‌التحصيلان‌ روابط‌ عمومي‌ براي‌ كار در اين‌ بخش‌ مهم‌ و حياتي‌ بهره‌ ببرند.

 29) نحوه ی پذیرش دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

پاسخ:

پذیرش در دانشگاه فرهنگیان همانطور که مزایای خاصی همچون استخدام در وزارت آموزش و پرورش و… را فراهم می کند، اما پذیرش و قبولی در آن، شرایط خاصی را می طلبد که آن را نسبت به سایر دانشگاه ها متمایز می کند. داوطلبان علاقه‌مند به پذیرش در این دانشگاه باید علاوه بر شرکت در آزمون سراسری و کسب رتبه مورد قبول این دانشگاه، در مصاحبه و آزمون های مدنظر این دانشگاه شرکت کرده و پس از قبولی در آن، می توانند خود را دانشجوی این دانشگاه بدانند. به عبارت دیگر، پذیرش در این دانشگاه، به صورت نیمه متمرکز است. در تعریفی ساده، رشته‌های نیمه‌متمرکز عبارتند از رشته‌هایی که پذیرش دانشجو در آنها نیاز به مصاحبه، معاینه و آزمون عملی و علمی دارد، رشته‌های نیمه‌متمرکز نامیده می‌شود. داوطلبانی که این رشته‌ها(رشته‌های نیمه‌متمرکز) را در برگه انتخاب رشته خود انتخاب کنند، در صورتیکه نمره لازم در کنکور سراسری را کسب کرده باشند، بصورت چند برابر ظرفیت به مصاحبه حضوری دعوت می‌شوند.

30) در مورد شرایط گزینش دانشگاه امام صادق (ع) توضیح دهید؛ معمولاً با چه رتبه‌ای می‌توان در این دانشگاه قبول شد؟

پاسخ:

پس از ثبت‌نام داوطلبان در آزمون سراسری و سپس در سامانه ثبت‌نام گزينش دانشگاه امام صادق، گزينش دانشگاه از ميان داوطلبان معرفی شده چند برابر ظرفيت توسط سازمان سنجش آموزش كشور برای شرکت در آزمون شفاهی دعوت به عمل مي‌آورد در اين مرحله صلاحيت‌های عمومی و علمی داوطلبان مورد بررسی قرار مي‌گيرد.

رتبه‌ي قبولي براي اين دانشگاه نيز هر ساله با توجه به درصد انتخابی از گروه‌های آزمایشی ریاضی و فیزیک، تجربی و انسانی متفاوت است.

31) اطلاعاتی در مورد دانشگاه های علوم انتظامی به ما بدهید.

پاسخ:

شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی دانشجویان افسری:

شرایط عمومی

1- اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام

2 – اعتقاد و التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ولایت مطلقه فقیه و آمادگی فداکاری در راه تحقق اهداف آنها

3 – تابعیت جمهوری اسلامی ایران

4 – عدم سابقه عضویت یا وابستگی به احزاب و گروههای سیاسی معارض با نظام جمهوری اسلامی ایران

5 – عدم عضویت یا وابستگی به احزاب و گروههای سیاسی در زمان تقاضای استخدام

6 – عدم محکومیت به محرومیت از خدمات دولتی

7 – نداشتن سوء پیشینه کیفری

8 – عدم اعتیاد به مواد مخدر

9 – داشتن سلامت و توانایی جسمی و روانی متناسب با خدمت مورد نظر به تأیید بهداری کل ناجا

10- داشتن شرایط تحصیلی و یا تخصصی لازم برای خدمت مورد نظر

11- پذیرش دانشجو در رشته کاردانی علوم انتظامی (رسته‌های مرزبانی و عملیات ویژه) این دانشگاه، منحصراً از میان برادران انجام خواهد شد.

ج ) شرایط اختصاصی داوطلبان:

1-دارا بودن حداقل 170 سانتی متر قد برای داوطلبان مرد

2-حداقل سن18سال و حداکثر 23 سال. در صورت انجام خدمت وظیفه عمومی25سال(مبنای احتساب سن، روز ثبت نام در آزمون سراسری خواهد بود).

تبصره : خانواده معظم شهدا وایثارگران برابر قانون از تسهیلات سنی پیش بینی شده بهره مند خواهند شد.

3- ارائه مدرک نظام وظیفه برای داوطلبان مرد (دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت، گواهی اشتغال به خدمت سربازی، کارت پایان خدمت‌‌، گواهی تحصیلی و یا معافیتهای غیر پزشکی).

4- عدم تعهد خدمت به سازمانهای دولتی و غیر دولتی به هر نحوی(رسمی، پیمانی،‌ آزمایشی).

5- فارغ التحصیلان مقاطع کاردانی و بالاتر مجاز به ثبت نام نمی‌باشند.

6- موفقیت در مراحل گزینش و استخدام برابر مقررات نیروی انتظامی.

7- پذیرفته شدگان صرفاً برای آموزش و خدمت در رسته های مززبانی و عملیات ویژه پذیرش خواهند ش. همچنین در صورت کثرت متقاضی، اولویت پذیرش داوطلبان رسته مرزبانی با ساکنین استان های مرزی می‌باشد.

8- در صورت کثرت متقاضی، دبیرخانه هیئت مرکزی گزینش ناجا، مجاز خواهد بود از میان دارندگان بالاترین معدل و مناسب ترین افراد با ماموریت های ناجا، نفرات واجد شرایط را انتخاب و گزینش کند.

د ) امتیازات:

1- دانشجویان از بدو ورود به استخدام رسمی نیروی انتظامی در خواهند آمد.

2- دانشجویان ضمن دریافت کمک هزینه تحصیلی از امکانات رفاهی، خوابگاه و بیمه خدمات درمانی بهره مند خواهند شد.

3- فارغ التحصیلان در طول خدمت برابر مقررات بنیاد تعاون از وام خرید مسکن و سایر امتیازات متعلقه برخوردار خواهند شد.

4- فارغ التحصیلان مقطع کاردانی ضمن دریافت مدرک تحصیلی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری به درجه ستوانسومی نائل آمده و ترفیعات بعدی آنان برابر قوانین و مقررات ناجا خواهد بود.

5- ادامه تحصیل کارکنان در مقاطع بالاتر در صورت نیاز ناجا وفق مقررات در رشته های تحصیلی مصوب بلامانع خواهد بود.

ه- تذکر:

1- داوطلبان آزمون سراسری که مجاز به انتخاب رشته شده اند، لازم است جهت کسب اطلاعات بیشتر برابر اطلاع رسانی انجام شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني  sanjesh.org مراجعه کنند.

2- تحصیل در دانشگاه علوم انتظامی شبانه روزی می‌باشد.

3- آدرس دانشگاه علوم انتظامی امین: تهران، منطقه 22 شهردای، بزرگراه شهید همت (غرب)، ابتدای بزرگراه شهید خرازی، بعد از تقاطع غیرهمسطح شهید خرازی و آزادگان، دانشگاه علوم انتظامی امین خواهند بود.

32) آيا داوطلبان گروه انساني مي‌توانند رشته‌ي آمار را انتخاب كنند؟

پاسخ:

 رشته‌ي آمار يكي از رشته‌هاي گروه آزمايشي علوم رياضي و فني است و داوطلبان گروه انساني نمي‌توانند رشته‌ي آمار را انتخاب كنند.

تهيه‌كنندگان (به ترتيب حروف الفبا): 

فرنوش تقوي،زهرا خدابخش،سارا شريفي، محمد فقيري، ليلا فيروزي و ليلا محمدي

و رتبه‌هاي برتر انساني كنكور سراسري 95 (فاطمه فهيميان، محمدابراهيم مازني،حميد محدثي،  كامران اله مرادي)

 

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس