معماری
سرخط خبرها
خانه >>> آموزشی >>> کاظم قلم چی: در جلسه آزمون برنامه ای چه مواردی را یادمی گیرید؟
پاسخنامه تشریحی و تحلیلی کنکور تجربی96

کاظم قلم چی: در جلسه آزمون برنامه ای چه مواردی را یادمی گیرید؟

این نکات را با دقت بخوانید و اجرا کنید

1-هدف گذاری ، 2-خودنگاری،  3- مدیریت زمان  4 -یادگیری در روز آزمون

روز آزمون می تواند دستاوردهای بسیار زیادی برای شما  داشته باشد . اگر این چهار روش را به خوبی یاد بگیرید و با دقت اجرا کنید از هر روز آزمون نتیجه ی چند برابر خواهید گرفت .

هدف گذاری

چندین سال است که روش هدف گذاری چند از 10 را طراحی کرده ام . این روش بسیار ساده است برای همه ی دانش آموزان و برای همه ی اولیا ملموس است و همگی به سرعت با این روش هدف گذاری ارتباط برقرار می کنند . قبل از شروع آزمون روی برگه ی هدف گذاری برای هر درس پیش بینی کنید که از هر 10 سوال به چند سوال پاسخ خواهید داد در پاسخبرگ آزمون در زیر هر 10 سوال یک خط کشیده شده بنابراین می توانید در جلسه ی آزمون پای بندی خود به هدف گذاریتان را کنترل کنید. اگر در جلسه ی آزمون هیجان زده شوید و بخواهید به همه ی سوال ها پاسخ دهید و تعداد اشتباهات خود را زیاد کنید با دقت روی هدف گذاری می توانید خودتان را کنترل کنید .

 هدف گذاری چند از 10 یک مکانیزم خودکنترل برای شما در جلسه ی آزمون است .

سه توصیه ی مهم برای هدف گذاری چند از 10

1- سعی کنید در هر آزمون برنامه ای فقط در یک یا دو درس چند از 10 خود را افزایش دهید  .

2- پیش از آن که به فکر افزایش چند از 10 خود در درس های مختلف باشید سعی کنید نقاط قوت خود و چند از 10 خود را که در آزمون های قبل به دست آورده اید حفظ کنید.

3- برای هدف گذاری به ساعات مطالعه ی خود در هر درس و میزان تسلطی که در هر درس دارید توجه کنید . ابتدا ببینید چند ساعت درس خوانده اید و چقدرمبحث آزمون را بلد هستید سپس هدف گذاری کنید.

خودنگاری

خودنگاری آغازین ، خودنگاری پایانی

Expressive writing

بر اساس تحقیقات معتبر دانشگاهی که طی چند سال درباره ی آزمون های تعیین کننده انجام شده است هر گاه آزمون دهنده احساسات خود را خواه مثبت باشد یا منفی ، روی کاغذ بنویسد در جلسه ی آزمون حس بهتری خواهد داشت و اضطراب آزمون او کاهش خواهد یافت . اکنون سه سال است که در کانون این روش را با دو تغییر انجام می دهیم و نتایج خوبی گرفته ایم . دو تغییر این هاست :

حتما بخوانید:  مراحل تصمیم گیری منطقی

نخست این که برای خود نگاری صرفا به نوشتن احساسات بسنده نکنید بلکه میزان تسلط خود در درس های مختلف را هم بنویسید.

ونکته ی دوم : خود نگاری را دو بار می نویسید یکی در آغاز آزمون و دومی یک ربع قبل از پایان آزمون . خودتان در هر بار با تجربه ی خود متوجه می شوید چقدر آرامشتان بیشتر شده و متوجه می شوید که تا چه حد خودتان را خوب پیش بینی کرده اید . نوشتن خود نگاری آزمون ، علاوه بر این که آرامش دانش آموزان را افزایش می دهد سبب افزایش اعتماد به نفس ایشان می شود ( می دانید چرا ؟ ) و هم چنین روشی است برای افزایش خود آگاهی دانش آموز از توانایی ها ی خود .

مدیریت زمان در جلسه ی آزمون

برای مدیریت زمان در جلسه ی آزمون باید هدفتان این باشد که در پایان آزمون وقت اضافه بیاورید و سپس با آرامش و فراغ بال به سراغ درس هایی بروید که خودتان از قبل تصمیم گرفته اید . یعنی ” استراتژی بازگشت ” داشته باشید . این وجه امتیاز دانش آموزانی است که مدیریت زمان را در جلسه ی آزمون به خوبی و با تسلط انجام می دهند . برای این که بتوانید استراتژی بازگشت داشته باشید باید دو روش  را اجرا کرده باشید

روش (ضربدر و منفی ) و روش زمان های نقصانی . پس برای مدیریت زمان در جلسه ی آزمون سه روش داریم : ابتدا روش ( ضربدر و منفی ) سپس روش زمان های نقصانی و در پایان استراتژی بازگشت .

با اجرای روش ضربدر و منفی شما در نوبت اول فقط به سوال هایی پاسخ می دهید که می توانید در زمان در نظر گرفته شده برای هر سوال پاسخ دهید . سوال های وقت گیر و سوال های دشوار را تشخیص می دهید و رها می کنید . در نوبت اول فقط به سوال هایی پاسخ می دهید که هم بلد هستید و هم این که می توانید در زمان تعیین شده پاسخ دهید . برای این کار شما به دو مهارت نیاز دارید :

حتما بخوانید:  تابستان زمان کسب عادات و آزمون و خطا

 یک مهارت فراشناختی یعنی بتوانید تشخیص دهید که کدام سوال وقت گیر یا دشوار یا برای شما ساده است . باید این مهارت را در منزل بارها و بارها تمرین کنید تا توانایی تشخیص نوع سوال را در خودتان تقویت کنید .

مهارت دوم مهارت هوش هیجانی است باید اراده داشته باشید تا از سوال های وقت گیر بگذرید و دچار وسوسه نشوید که به همه ی سوال هایی که بلد هستید پاسخ دهید . توصیه ی من این است : بار نخست از سوال هایی که بلد هستید ولی وقت گیر است بگذرید و پاسخ گویی را بگذارید برای بازگشت و دور دوم . اما برای این کار باید اراده ی قوی و هوش هیجانی بالا داشته باشید . افرادی هستند که سوال های وقت گیر را تشخیص می دهند اما اراده ی قوی ندارند. آن ها وقت چند سوال را فقط برای یک سوال صرف می کنند و زمان را از دست می دهند.یاد بگیرید از همین ابتدا روش ضربدر و منفی را تمرین کنید تا مسلط شوید .

روش زمان های نقصانی

پس از روش ضربدر و منفی ، دومین روشی که به شما کمک می کند روش زمان های نقصانی است . با یک مثال این روش را توضیح می دهم در کنکور سراسری برای دو درس عربی و زبان انگلیسی 20 دقیقه و برای دو درس دین و زندگی  وفارسی به ترتیب 17 و 18 دقیقه در نظر گرفته شده است . پیشنهاد ما این است که برای هر چهار درس در نوبت اول پاسخ گویی 15 دقیقه در نظر بگیرید و از هر درس دو تا پنج دقیقه صرفه جویی کنید . علت این که این روش را زمان های نقصانی نام گذاری کرده ام این است که از زمان هر درس چند دقیق کم می کنید و زمان پاسخ گویی به یک عدد گردشده ( یک ربع ساعت ، 15 دقیقه ) کاهش می دهید . این کار دو فایده دارد زمان ها را راحت تر به خاطر می سپارید و در جلسه ی آزمون ، نگهداری زمان شما را گیج نمی کند . ضمنا شما با اجرای زمان های نقصانی برای آخرین و مهم ترین مرحله ی مدیریت زمان در جلسه ی آزمون یعنی ” استراتژی بازگشت ” آماده می شوید . دقت کنید که اجرای روش زمان های نقصانی بدون اجرای روش ضربدر و منفی فایده ی چندانی ندارد ( آیا می دانید چرا و آیا می دانید اشتباه متداول دانش آموزان در اجرای زمان های نقصانی چیست ؟)

حتما بخوانید:  هنگام ثبت نام در آزمون برنامه‌ای به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

روش استراتژی بازگشت 

وقتی در پایان درس های عمومی یا در پایان درس های اختصاصی یک ربع تا نیم ساعت یا بیشتر وقت ذخیره کردید آن گاه با آرامش و آسودگی خاطر استراتژی بازگشت را اجرا می کنید. معنی استراتژی بازگشت این است که برای بازگشت خود به سوال ها روش مشخصی داشته باشید و تصمیم بگیرید که ابتدا به سراغ کدام درس ها و کدام سوال ها می روید . جالب است بدانید که به تعداد دانش آموزان جدی که این استراتژی را اجرا می کنند روش های مختلف برای بازگشت وجود دارد .یک دانش آموز تشخیص می دهد که ابتدا به سراغ درس های مهم تر و با ضریب بالا برود . دیگری ترجیح می دهد ابتدا به سراغ سوال های ساده برود . دیگر ی برخی درس ها را کنار می گذارید و در هنگام بازگشت فقط سراغ یک یا دو درس می رود دانش آموزی حتما به سراغ سوال های شک دار می رود دانش آموز دیگر برعکس ، چون با خود آگاهی که دارد می داند که هرگاه به سراغ سوال های شک دارد می رود درست هایش را به اشتباه تبدیل می کند اصلا به سراغ شک دارها نمی رود . خلاصه به تعداد دانش آموزان جدی و متفکر روش های متفاوتی برای استراتژی بازگشت وجود دارد . والبته و متاسفانه برخی هم اصلا به استراتژی بازگشت نمی رسند زیرا وقت اضافه نمی آورند و به اندازه ی کافی روی مهارت های فراشناختی خود کار نکرده اند .

شما تلاش کنید که روی مهارت های فراشناختی خود کار کنید و در همراهی با جلسه ی برترهای روز جمعه ی آزمون ، این روش ها را یاد بگیرید و بارها و بارها تمرین کنید تا با خود آگاهی بتوانید به نتایج بهتری برسید و بیشتر پیشرفت کنید . دانش آموزانی که بیشتر زحمت می کشند و ذهن شفاف تری دارند بهترین نتیجه ها را می گیرند .

کانال پل کنکوری ارشد دکترا
مطالب مرتبط:
نکات انتخاب رشته کنکور 96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس